Merkez piyasaları 33 Milyar TL ile canlandıracak

Merkez Bankası, piyasaya hızlı likidite sağlamaya başladı. Merkez Bankası 2018 yılı karının yüzde 90 oranındaki dilimini piyasaları hareketlendirmek için salmaya başladı. Hissedarlara dağıtılmaya başlanan 33 Milyar TL tutarında para piyasaları canlandıracak.

Merkez piyasaları 33 Milyar TL ile canlandıracak
Editör: Hakan A.
20 Ocak 2019 - 08:58

Merkez Bankası piyasaları hareketlendirecek önemli bir adım daha attığını duyurdu. 18 Ocak tarihli Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurul toplantısı kapsamında alınan önemli kararlar hayata geçiriliyor. Bu çerçevede her yıl hesap döneminin sonundan itibaren üç ay içinde toplanması yönünde Esas Mukavele değişikliği yapılırken, kâr payı avansı ödenmesine karar verilmiş ve ilgili mevzuat çerçevesinde 33 milyar TL’nin hissedarlara dağıtımına başlandığı bildirildi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 20 Ocak 2019 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Olağanüstü Genel Kurul toplantısından önemli kararlar alınarak piyasaları hareketlendirecek adımlar atıldı. 

2018 yılında beklentilerin üzerinde kârlılık oranı gerçekleştiren Merkez Bankası, piyasalara hızlı likidite sağlamak amacıyla 37 milyar TL’lik kârın yüzde 90’ını, yaklaşık 33 milyar TL`sini Hazine’ye aktarmaya başladığını açıkladı.Merkez Bankası’nın kârı, 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 92.5 artışla 18.38 milyar TL olarak gerçekleşmişti. Banka, Hazine’ye 2017 kârından yaklaşık 12 milyar TL aktardı.
 
Merkez Bankası Genel Kurulu’nun nisan yerine her yıl hesap dönemi sonundan itibaren 3 ay içinde toplanmasına ilişkin düzenleme de kabul edildi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, “Yeni kanun genel kurullarının 3 ay içinde yapılmasını düzenliyor. Bankamızın düzenlemesi, bir istisna gibi görünüyordu” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum