Reklamı Geç
Milyonlarca çalışanı etkileyecek merakla beklenen kıdem...

Milyonlarca çalışanı etkileyecek merakla beklenen kıdem tazminatı formülü

Milyonlarca çalışanın merakla bekledikleri Kıdem tazminatı formülü belli oldu... her çalışan kıdemini alabilecek mi, 10 soruda kıdem tazminatı ayrıntıları haberimizde.

15 Mayıs 2017 - 08:52

Milyonlarca çalışan işçi ve işvereni rahatlatacak olan yeni Kıdem tazminatı formülleri netlik kazandı. Yeni sistem kapsamında her çalışan Kıdem tazminatını alabilmesinin önü açılmış durumda.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Mayıs 2017 - İstanbul

Milyonlarca çalışan işçinin büyük bir merakla beklediği kıdem tazminatı çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar ve iyileştirmelerle birlikte çalışanın kıdemini alması sağlanacak. Yeni Kıdem tazminatı değişiklikleri eklenenler ve çıkarılan ayrıntılar netleşti. 

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren Kıdem tazminatı haberi gelmeye başladı. Sabah gazetesi'nde yer alan haberin ayrıntılarına göre, Kıdem tazminatı fonuna ilişkin çalışma bu hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) masaya yatırılacağı kaydedildi.

Çalışma Bakanlığı tarafından üzerinde hassasiyetle durulan konuların başında gelen ve milyonlarca çalışanı ilgilendiren, kıdemde çalışan haklarında hiçbir kayba neden olmayacak, işçi-işveren kesimini rahatlatacak olan yeni bir formül ortaya koydu. Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem alırken, fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanlar kıdemini alabileceği ifade edilen haberde ayrıca en fazla merak edilen 10 sorunun yanıtı verildi;

İSTİFADA HAKLI NEDEN ARANMIYOR

Hazırlanan yeni sistem çerçevesinde işçinin kıdem tazminatını alabilmesi için istifasını haklı bir nedene dayandırması zorunlu olmayacak.

İFLASTA YANMIYOR

Bir şirket iflas ettiğinde çalışanın kıdem hakkı yanmayacak. Birikimleri devlet güvencesinde olduğu için şirket batsa da kıdem hakkı korunacak.

YENİ İŞ BULAN HESABI TAŞIYABİLECEK

 İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem sürecek. Her ayın sonunda hesabın hangi noktada olduğu, neması izlenecek.

DÜŞÜK KIDEM ÖNLENECEK

 Kazanımlar korunurken çalışanın düşük kıdem tazminatı ile işten çıkarılmasının da önüne geçilecek.

ORTAK HESAP YOK

 Bireysel kıdem fonu sisteminde İşsizlik Fonu'nda olduğu ortak hesap söz konusu olmayacak.

PATRONUN MALİYETİ DÜŞECEK

 İşverenin de maliyeti düşecek. Her ay prim ödeneceği için maliyet zamana yayılmış olacak.

YAPTIRIMLAR DA OLACAK

 Bireysel kıdem tazminatı hesabına primi düzenli yatırmayan işverene vergi desteği başta olmak üzere teşvik kapıları kapanacak.

BİR YILA 30 GÜN

 Kıdem tazminatı sisteminde fona yatırılacak prim oranı yüzde 8.33. Bir yıla karşılık 30 günlük ücret aynen korunuyor.

GEÇİŞTE UZLAŞI ARANACAK

 Çalışan ve işverenin uzlaşması durumunda yeni sisteme geçiş de mümkün olacak.

İŞSİZLİK FONU DEVAM EDİYOR

Kıdem Tazminatı Fonu ile İşsizlik Fonu birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı olacak. Kıdem Tazminatı Fonu'nda bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi belli bir süre dokunulmayacak. Sınırlı özel durumlarda erken alma imkânı getirilebilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..