Milyonlarca ev sahibi ve kiracı için 2021 kira zammı oranları açıklandı

Ev sahibi ve kiracı olan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren 2021 yılı Ocak ayına dair zamlı kira artış oranları netleşti. 2021'de Ocak ayı itibariyle kiralara ne kadar zam yapılacak?

Milyonlarca ev sahibi ve kiracı için 2021 kira zammı oranları açıklandı
Editör: Hakan A.
04 Ocak 2021 - 20:46
Kiracı ve mülk sahipleri için 2021 kira artış zamanı gelirken, bugün açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte bir sene boyunca uygulanacak zam oranı belirlenmiş oldu. Milyonlarca ev sahibi ve kiracı bugün açıklanan TÜFE kira artış oranı zamlı tarifesini bekliyordu. Yeni yıl 2021'de kiralara yapılacak zamlı oranlar nihayet açıklandı. Peki 12 ay boyunca kiralara yapılacak artış oranı yüzde kaç olacak? Ayrıntılarıyla yeni yılın kira artış zammı detayları.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Ocak 2021 - İstanbul 


Emlak sahipleri, Konut kiracıları, işyerleri ve gayrimenkul adına ne varsa kira artışı için yeni yıl 2021'in zamlı haberinin ayrıntılarında kira artış oranı miktarını öğrenebileceksiniz. TÜİK tarafından bugün açıklanan 2020 yılının son enflasyon rakamları Aralık ayı enflasyon verileri ile birlikte konut kiralarına yapılacak zam oranları belirlendi. 

Türkiye genelinde 81 ilde kiracı ve ev sahibi milyonlarca aileyi ilgilendiren ve gelecek bir yıl boyunca yapılacak kira artışı rakamı TÜFE oranı ile belirlendi.2021 yeni yılda kiralara yapılacak zamlı artışların belirlenmesiylen ev sahibi, kiracısına zam yapabilecek. Kabul eden kiracılar yeni yılda evinde rahatça oturabilecek. Kabul etmeyen ise ev sahibi ile orta yolu arayacak. Bulamayan ise yeni bir ev bakmak zorunda kalabilecek.

2021 OCAK AYINDA KİRALARA YAPILACAK ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?


Bugün belirlenen bir önceki ayın TÜFE rakamları ile bir yıl geçerli olacak kira artış oranı netleşirken, kira sözleşmelerinde şimdiden yerini almaya başlad. Buna göre 2021 Ocak'ta bir sonraki yılın Ocak ayına kadar geçerli olacak resmi kira artış oranı %12.28 olarak gerçekleştirilebilecek.

2021 Ocak ayı konut kira artış oranı belirlendi (TEFE-TÜFE)

MERAK EDENLER İÇİN KONUT KİRA GELİR BEYANI

2021 Mart ayında verilecek konut kira geliri beyanı için bilmek istediklerinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Kira geliri elde eden ev sahipleri için 2020 yılında kiralardan elde edilen gelir üzerinden beyan verme işlemi 2021 Mart ayında yapılacak. Bu beyanda istisna oranları var. İstisna oranını öğrenmek için altta yer alan haberin detaylarından kira geliri beyanı üst sınırını öğrenebilirsiniz.

2021 konut kira geliri beyan sınırı belli oldu


YORUMLAR

  • 0 Yorum