Murat Kurum, "Kentsel Dönüşümü Hızlandırmalıyız"

Türkiye'nin depreme karşı alınacak önlemleri, yeni bilgi sistemini ve pek çok konuda TBMM'de önemli bilgilendirmede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Can ve mal kaybına uğramamak adına, bir an evvel kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız" dedi.

Murat Kurum, "Kentsel Dönüşümü Hızlandırmalıyız"
Editör: Hakan A.
16 Mart 2021 - 23:19 - Güncelleme: 16 Mart 2021 - 23:22
Türkiye'nin önemli sorunlarının başında yer alan kentsel dönüşüm ile alakalı önemli açıklamalarda bulunan Kurum, TBMM'de  kurulan komisyonda çok önemli konular hakkında bilgi verdi.

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 16 Mart 2021 - İstanbul


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkenin her kesimini yakından ilgilendiren önemli bilgi ve yenilikleri paylaştı.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, "Ülkemizin ve milletimizin istikbalini birinci dereceden ilgilendiren deprem ve kentsel dönüşüme dair önemli analiz ve çalışmalara imza atan TBMM Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu'nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak sunumumuzu gerçekleştirdik.


Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında İstanbul'dan başlattığı ve 'Türkiye'nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm' hedefiyle devam ettirdiğimiz çalışmalarımızı aktardığımız toplantıda Elazığ ve İzmir depremlerinin ardından başlattığımız projelerdeki son durumu da anlattık.

Kentsel dönüşüm finansman çözümlerini paylaştığımız komisyonda, afet risk yönetiminin çok paydaşlı, çok katılımlı mekanizmalarla başarıya ulaştığını vurgulayarak süreçte yerel yönetimlerimizin önemini vurguladık.

Komisyondaki istişarelerimizin depremle mücadelemizin ve kentsel dönüşüm seferberliğimizin ivmesini artıracağına inanıyor, çalışmada emeği geçen Deprem Komisyon Başkanımız Sayın @uncuoglurecep  ve tüm komisyon üyeleri ile mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
 
BİNA KİMLİK SİSTEMİ BAŞLIYOR

Bakan Kurum sunumunda, "İnşaat ve gayrimenkul sektörünü ileriye taşıyacak Bina Kimlik Sistemi’ni 2021 yılının Nisan ayında hayata geçiriyoruz. 

Yapılara verilecek QR kod ve elektronik etiket ile binaya ilişkin tüm bilgilere erişim imkanı sunan sistem, hasar tespit sürecini de hızlandıracak." dedi.

Bina Kimlik Sistemi nedir, uygulama ne zaman başlıyor?

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANMALI

2000’li yıllardan bu yana kentsel dönüşüm çalışmalarımızla İstanbul’da 5 milyon vatandaşımızın güvenli konutlarda yaşamasını sağladık. Bu, kentsel dönüşümde ortaya koyduğumuz başarının bir fotoğrafıdır diyen Kurum, "Şehirlerimizdeki otopark ve trafik sıkışıklığı sorununu modern otoparklar inşa ederek çözüme kavuşturuyoruz. Çocuklarımızın geleceği için adaletli, şeffaf ve katılımcı bir dönüşüm sürecini belediyelerimizle birlikte yürütmek zorundayız. Can ve mal kaybına uğramamak adına, bir an evvel, 20 yaş üstü binaların risk durumunu tespit ederek kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum