O doğal gaz dünya çapında teknolojik operasyonla deniz altından taşınacak

Karadeniz açıklarında keşfi gerçekleştirilen ve çıkarılması için çalışmaların sürdüğü doğal gazın karaya taşınmasında önemli adımlar atılıyor.

O doğal gaz dünya çapında teknolojik operasyonla deniz altından taşınacak
Editör: Hakan A.
04 Şubat 2021 - 16:13
Türkiye'nin yıllarca dışa bağımlılığını azaltacak olan Karadeniz'deki doğal gaz keşfi sonrasında bu kez yeni bir heyecan yaşanıyor. Keşif sonrasında Karadeniz'deki karbonhidrat kaynaklarının su üstüne, orandan Filyos Limanına nasıl taşınacağı merak ediliyordu. Sondaj kuyularında çalışmalar aralıksız sürdürülürken, doğal gaz taşıma operasyonu ise dünya çapında teknolojik operasyonla özel bir çalışma yürütülerek Filyos Limanına ulaştırılacak.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük doğal gaz rezervlerinin keşfedildiği Karadeniz'deki sondaj kuyularında hummalı çalışma devam ediyor. Diğer taraftan Filyos Limanına nasıl taşınacağı merak edilen doğal gaz rezervleri ile alakalı önemli gelişmeler yaşanıyor.

TRT Haber'in haberine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Filyos Limanı'nda yaşanan son gelişmeleri anlattı.

Bilgin açıklamasında, "2023'te Filyos işleme merkezine getirip, Türk ekonomisine kazandırmak bizim birinci hedefimiz. Petrol endüstrisi, son derece üst düzey teknolojiyi kullanan bir endüstri. Bizim özellikle denizin 3 bin metre tabanına yaptığımız, deniz tabanı sistemleri dünyanın en ileri teknoloji uygulamalarından birine sahne olacak. Karadeniz'deki doğalgaz, deniz tabanında 150 kilometre uzunluğunda boru hattıyla karaya ulaşacak. Bu proje, ithalatı azaltacağı gibi önemli bir milli teknoloji hamlesi de olacak." ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum