O evim, bu evim en az 100 Milyon sermayesi olmadan faizsiz ev, otomobil satamayacak!

Türkiye gündeminde şu sıralar faizsiz ev, otomobil satan şirketlere yönelik yeni yasa tasarısı tartışılıyor. O evim, bu evim adı altında vatandaştan para toplayanlar BDDK izni olmadan, 100 Milyon TL sermaye koymadan bu işi yapamayacak...

O evim, bu evim en az 100 Milyon sermayesi olmadan faizsiz ev, otomobil satamayacak!
Editör: Hakan A.
12 Şubat 2021 - 08:48
Son yıllarda sayıları hızla artan o evim, bu evim şirketleri ile faizsiz ev, otomobil satmaya çalışan şirketler için yeni bir dönemin kapıları aralanıyor. TBMM'ye gönderilen yeni kanun tasarısı görüşmeleri sürerken, önemli yaptırımlar ve BDDK denetiminin yanısıra, 100 Milyon TL sermaye şartı getiriliyor. Komisyonda görüşmeleri devam eden yeni kanun ile alakalı ayrıntılar belli olmaya başladı.

Türkiye genelinde onlarca faizsiz ev sahibi yapma, otomobil sahibi yapma vaadiyle toplanan paralarla vatandaşın canını yakan, işini doğru yapmayan, sisteme kolay giren çıkarken ise bin bir türlü zorluk öne süren firmalara karşı yeni bir yönetmelik hazırlanıyor. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, faizsiz konut ve taşıt edindirmeyle ilgili tasarruf finansman şirketlerinin denetim altına alınmasını içeren Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, Meclis Başkanlığına sundu.

MİNİMUM 100 MİLYON TL TEMİNAT ŞARTI!Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenmesi öngörülüyor.

Şirketlerin yaptıkları sözleşmelere, BDDK tarafından getirilecek rasyolara göre, bu 100 milyon lira minimum. Bu, bazı şirketler için 150 milyon lira da olabilir, 200 milyon lira da olabilir. Dolayısıyla bundan sonra bu yapılar, BDDK tarafından denetlenecek. Bunlar, BDDK'nin belirleyeceği rasyolara göre faaliyetlerini sürdürecek. O rasyolarda; likidite rasyosu, sermaye yeterlilik rasyosu, öz kaynak yeterlilik rasyosu var. Bu rasyolarla ilgili oranları tutturmak zorunda kalacaklar. 


HAPİS CEZASI VERİLEBİLECEK

Bu şirketlerin yöneticilerinin ve şirket sahiplerinin, zimmet suçu işlemesi durumunda 6 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılabileceklerini ve bu zararın da tazminine gidilebilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum