On binler akın etti... Teknofest 2019 başladı!

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen ve rekor bir katılımla 500 bin üzerinde teknoloji severin katıldığı Türkiye’nin ilk ve tek uzay, havacılık ve teknoloji festivali Teknofest 2019 başlarken, online bilet almak için haberimizi tıklayın.

On binler akın etti... Teknofest 2019 başladı!
Editör: Hakan A.
17 Eylül 2019 - 23:20

Türkiye ve Dünya'dan geniş katılımların gerçekleştiği Teknofest 2019 bugün ziyaretçilerine kapılarını açtı. İlk günden on binler Türkiye’nin ilk ve tek uzay, havacılık ve teknoloji festivali olan Teknofest'e akın etti. Teknofest'i ziyaret etmek isteyenler online kayıt olarak biletlerini temin edebilecekler. Teknofest  Online kayıt başvurusu haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 17 Eylül 2019 - İstanbul

Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği olarak kabul edilen TEKNOFEST bu yıl da heyecan dolu. İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST 2019 İstanbul) bugün kapılarını açarak ziyaretçilerine heyecan dolu dakikalar yaşatmaya başladı.  Daha ilk günden on binlerin akın ettiği, 22 Eylül tarihine kadar devam edecek olan Dünyanın en büyük teknoloji festivali olan Teknofest 2019'da eğlence, heyecan ve coşku bir arada yaşanacak.  

TEKNOFEST'e 7'den 70'e tüm vatandaşların ilgi gösterdiği görüldü. Misafirler, ihtiyaçları için inşa edilen sosyal donatı alanlarından faydalandı.Katılımcılar, alanda Türk Hava Kuvvetlerinin A400 M uçağı, C160 askeri nakil uçağı, Türk Kara Kuvvetlerinin CH-47 ve sikorsky helikopterleriyle F4 2020 savaş uçağı, KT1 ve T38 eğitim uçaklarının yanı sıra Sahil Güvenlik CN-235 MSA uçağı ile jandarma ve polis helikopterlerini de yakından inceleme imkanı buldu.

Festivalin son gününe kadar birçok etkinlik düzenlenmesi planlanırken, katılımcı firmaların stantlarında da bilgilendirme ve birçok deneyim fırsatı sunulacak.

Serbest uçuş ve simülasyon deneyimlerinin de yaşandığı festivalde, bazı sanatçılar ile mehter takımı sahne alacak.

İlk uçan araba Cezeri büyük ilgi gördü

Yerli ve Milli İlk Uçan Araba Cezeri Teknofest kapsamıda ilk kez görücüye çıkarken, ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

Baykar, Cezeri Uçan Araba'yı ilk kez, Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST İstanbul) sergiledi.

cezeri uçan araba teknofest 2019

9 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak ilk defa sergilenen Cezeri, şu an prototip olarak tasarlandı. Yalnızca bir kişi taşımaya yönelik tasarlanan yerli uçan araba, ileriki zamanlarda bu prototipi tamamen şehir içi taşımacılıkta kullanılacak bir araç haline getirilmesi planlanıyor.

uçan araba cezeri teknofest 2019'da

Aralıksız süren gösteri uçuşları

"Milli Teknoloji Hamlesi" sloganıyla yola çıkan ve Türkiye'nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen TEKNOFEST'in ilk gününde Solo Türk gösterisi binlerce ziyaretçinin yüzünü gökyüzüne çevirdi. Gün boyu şovlarıyla gittikleri her yerde ilgiyle takip edilen Türk Yıldızları, İçişleri Bakanlığı, Hürkuş, Askeri/THK paraşüt atlayışı, ATAK helikopteri, yaralı tahliyesi ve Kara Kuvvetleri gün boyunca gösteri uçuşları gerçekleştirdi. Ayrıca Rusya'dan TEKNOFEST için özel olarak gelen SU-35 gösteri yaparken, Rus yapımı BE 200s amfibyen jet uçağı ile MC 21 tipi yolcu uçağı alanda görücüye çıktı.

Yerli ve milli araçlar tanıtıldı

TEKNOFEST sergi alanında, Türkiye'nin milli ve yerli imkanlarla ürettiği hava ve kara araçlarının yanı sıra yurt dışından gelen uçaklar sergilendi. Sergilenen araçlar içerisinde Milli Muharip Uçağı, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı, milli uçan araba Cezeri, mayına karşı korunaklı araç Kirpi, bomba imha robotları Ertuğrul ve Kaplan, çok motorlu insansız hava aracı Serçe, Altay tankı, özel operasyon aracı, sualtı arama kurtarma timi aracı, taktik tekerlekli araç ve yerli tasarım sürücüsüz elektrikli araç da yer aldı.

Eğitici ve eğlence dolu atölyeler

Festivalde, çocuklar ve gençler hem eğiten hem de eğlendiren atölye çalışmalarına da katılma imkanı buldu. T3 Vakfı stant alanında "Robotumu Kodluyorum Atölyesi", "Uzay Taşları Atölyesi", "Eğlenceli Robotik Atölyesi", "Roketimi Tasarlıyorum Atölyesi", "Havacılık ve Uzay Atölyesi", "Nanoteknoloji Atölyesi", "Enerji Teknolojileri Atölyesi" ile "Elektronik Programlama", "Robotik Kodlama", "Mobil Uygulama ve Programlama" atölyeleri gerçekleştirildi.

Bursa Teknik Üniversitesi standında Elektrik Elektronik Atölyesi, Roket Yarışması etkinlik çadırında TÜBİTAK SAGE Roketimi Tasarlıyorum Atölyesi yapıldı. Serbest uçuş deneyimi yaşatan Dikey Rüzgar Tüneli, Gökbilim Planetaryumu ile Bilim Seferberliği Planetaryumu'na da ziyaretçiler ilgi gösterdi.

TEKNOFEST İstanbul yarışmalara sahne oldu

Festivalde aralarında İnsanlık Yararına Teknoloji, Yapay Zeka, İnsansız Su Altı Sistemleri, Uçan Araba Tasarımı, Sürü İHA Simülasyonu kategorilerinde birçok yarışma başladı. Yarışmalara, 122 ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden toplam 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurdu. Yarışmaların finallerinde ise yaklaşık 2 bin takım ve 10 bin finalist mücadele ediyor.

Dünyanın en yetenekli drone pilotları TEKNOFEST İstanbul'da

Festival kapsamında düzenlenen World Drone Cup'ta dünyanın en yetenekli pilotları bir araya geldi. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin yürütücülüğünü üstlendiği ve Drone Yarışçıları Spor Kulübü tarafından düzenlenen World Drone Cup'a, 37 ülkeden 64 pilot katıldı. Atatürk Havalimanı'nda 5 gün sürecek World Drone Cup'ın ilk iki gününde yarışmacılar, parkuru tanımak için dörderli gruplar halinde deneme sürüşü yapacak. Pilotlar, ilk 32'ye girebilmek için ise 3. ve 4. gün kıyasıya mücadele edecek.

TEKNOFEST'te SU-35 şovu nefes kesti!

Özellikle F-35 krizi sonrasında bir anda gündeme gelen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti esnasında fuar alanında bizzat yakından incelediği Su-35 savaş uçağı İstanbul semalarında yaptığı şovla nefes kesti. Rus savaş uçağı SU-35'in Atatürk Havalimanı’nda açılışı yapılan TEKNOFEST'teki uçuşu nefes kesti.

Teknofest nerede, nasıl gidilir?

Geçtiğimiz yıl İstanbul Havalimanı'nda gerçekleştirilen Teknofest 2019'da Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştiriliyor. Teknofest'e gitmek İstanbul'un pek çok noktasından oldukça kolay. Online Bilet alınarak Teknofest ziyaretini gerçekleştirebilirsiniz. Online bilet almak için tıklayın.

Milli Teknoloji Hamlesi’nin neferleri olacak teknoloji aşığı genç nesilleri buluşturan Teknofest teknoloji festivali, 22 Eylül’e kadar Atatürk Havalimanı’nda ziyaretçilerini ağırlamaya devame decek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum