Oruç Reis faaliyet haritası

Yunanistan hop oturup, hop kalkıyor... Doğu Akdeniz'de Oruç Reis iş başı yaparken, Bakanlık faaliyet bölgesine ilişkin haritayı böyle duyurdu.

Oruç Reis faaliyet haritası
Editör: Hakan A.
11 Ağustos 2020 - 07:38
Türkiye'nin tüm iyi niyetli girişimleri sonrasında Doğu Akdeniz'de sular bir kez daha ısınıyor. Yunanistan gün boyu Türkiye'yi izledi. Dün sabah Oruç Reis ile güne başlayan Yunanlılar ne yapacağını şaşırmış durumda. Türkiye ise karalı bir şekilde faaliyet alanlarının haritasını yayımladı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberleri  - 11 Ağustos 2020 - İstanbul


Türkiye ile Yunanistan arasında sular ısınmaya devam ederken, kararlı bir şekilde Akdeniz'deki haklarımız için faaliyetlerini sürdürüren ve enerji arayışına devam eden Türk Dışişleri son olarak faaliyet alanları ile alakalı yeni bir harita yayımladı.

5 savaş gemisi ortada Oruç Reis sondaj gemisi ile fotoğrafı duyurulan ve Doğu Akdeniz'de arama ve tarama girişimlerine son NAVTEX ilanı ile verdiği arayı sona erdiren Türkiye tüm haklarını sonuna kadar kullanıyor. Yunanistan sabah Oruç Reis ile akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle gündemi takip ediyor. Diğer taraftan Türkiye Dışişileri Bakanlığı Oruç Reis'in faaliyet alanları ile alakalı yeni bir haritayı Dünya ile paylaştı.

oruç reis faaliyet alanı 11 ağustos 2020

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Oruç Reis'in faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritaya yer verdi. Bölgede gerilim yaratanın maksimalist talepleriyle Yunanistan olduğunu belirten Erciyes paylaşımında, Türkiye’nin hukuki tezlerini özetledi.

Oruç Reis'in Türkiye'nin BM'ye bildirdiği Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları içinde sismik araştırma faaliyetine başladığını kaydeden Erciyes, bunun üzerine Oruç Reis'in faaliyet alanının kendisine ait olduğunu iddia eden Yunanistan'ın, büyük yaygara kopardığını vurguladı.

Büyükelçi Erciyes, 'Yunanistan ana karasına 580 kilometre uzaklıktaki Kastellorizo (Meis) adlı 10 kilometrekarelik Yunan adası nedeniyle Yunanistan, 40 bin kilometrekare deniz yetki alanı talep ederek, Oruç Reis'i durdurmaya ve Doğu Akdeniz'i Türkiye'ye kapatmaya çalışmaktadır.' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan net konuştu

Başkan Erdoğan açıklamasında, '(Doğu Akdeniz) Anlaşmazlıkların diyalog yoluyla ve hakkaniyet temelinde çözümü için biz her zaman varız ve hazırız. Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim. Herkes için kabul edilebilir, herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Bu konuda sağduyu hakim olana kadar Türkiye olarak sahada ve diplomasi alanında kendi planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz.' dedi.

MSB'den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamasında, 'Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma faaliyetine başlayan MTA ORUÇ REİS araştırma gemisine Türk Deniz Kuvvetleri tarafından refakat ve koruma sağlanmaktadır.

Türk Donanması Oruç Reis'i işte böyle koruyor! Tüm Dünya bu resimle duydu.

türk donanması oruç reisi böyle koruyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, deniz yetki alanlarımızda uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerimizi koruma azim ve kararlılığı çerçevesinde gerekli tüm tedbirleri almıştır.' denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum