Parayı vuran soluğu yurt dışında aldı! Yurt dışına göç...

Parayı vuran soluğu yurt dışında aldı! Yurt dışına göç 2010 yılına göre 6 kat arttı

Milyoner olanlar parayı vurur vurmaz soluğu yurt dışında aldı.... Açıklanan son rakamlara göre Türkiye'den yurt dışına göç 2010 yılına göre 6 kat arttı. En fazla göç veren ülke ise Fransa oldu...

05 Eylül 2017 - 09:39

Herkesin hayali milyoner olmak, zengin olmak... Zengin olduğunda ne yaparsın geyikleri her ortamda yapılırken, parayı vuranların yurt dışına çıktıkları istatistiklerle doğrulandı. İşte dünya ve Türkiye örnekleriyle milyonerlerle alakalı o veriler... Küresel Sağlık Değerlendirmesi: Dünya Zenginliği ve Göç Trendleri raporuna ilişkin en son veriler belli oldu.

Dünya üzerinde mal varlıkları 1 milyon dolar ve üzerinde olan, 2016 yılında yüksek gelirli milyonerler kulübü üyeleri arasında bulunanlar arasında toplam 82 bin kişi başka ülkelere taşındığı kaydedildi. Geçtiğimiz sene en fazla göç veren ülkeler arasında Fransa başı çekti. Bu verilere göre en yüksek artışı ise Türkiye'nin milyonerleri gerçekleştirdi. Türkiye'den yurt dışına göç 2010 yılına göre tam olarak 6 kat arttığı belirlendi.

Her yıl artış gösteren ve emlak hariç 1 milyon doların üzerinde mal varlığına sahip milyonerler kulübünün zengin üyelerinden toplam 82 bin kişi 2016 yılında başka bir ülkelere göç etti. Geçmiş önceki yılda ise bu rakam 64 bindi.

Konuyla alakalı NTV'de yer alan haberin ayrıntılarına göre, Ülke değiştiren zenginlerin gözdesi ise Avustralya olarak öne çıkarken, 11 bin yüksek gelirli kişi bu ada ülkesinde yaşamayı tercih ettiği öğrenildi. ABD ise 10 bin yeni zengine ev sahipliği yaparak 2. sırada yer aldı.

Zengin olmaları sonrasında ayrılınan ülkeler arasında ise Fransa zirvede yer alırken, 2015 yılında 10 bin yüksek gelirli vatandaşını başka ülkelere göç veren Fransa, geçen yıl da 12 bin kişinin başka ülkelere göçünü engelleyemeyen ülkelerin başında yer aldı.

Fransa'yı izleyen Çin'de herhangi bir artış gerçekleşmezken ilk 5 içerisindeki Brezilya ve Türkiye'den sırasıyla 8 bin ve 6 bin kişi farklı ülkelere yerleşti. Çin'li zengin milyonerlerde herhangi bir artış gerçekleşmezken ilk 5 içerisindeki Brezilya ve Türkiye'den sırasıyla 8 bin ve 6 bin kişi farklı ülkelere yerleşti.