Sanal alışverişe özel vergi dairesi

Sanal alışverişe özel vergi dairesi

Özellikle yurt dışındaki eticaret siteleri için geçerli olacak sanal alışveriş için özel vergi dairesi kurulması için düğmeye basıldı. Maliye Bakanı Ağbal, "Bu şirketlere işlemlerini kolaylaştırmak için İstanbul’da özel bir vergi dairesi kuracaklarını ve işlemlerini sadece o daire üzerinden yapacaklar" dedi.

05 Eylül 2017 - 08:52

Sanal alışveriş için düğmeye basan Maliye Bakanlığı yeni uygulamaları ile özellikle yurt dışı e-ticaret sitelerini Türkiye'de daha iyi hizmet verebilmesi adına yeni uygulamalara imza atacak. Maliyenin en önemli adımı ise bu şirketler için özel bir vergi dairesi kurulması olacak. BU vergi dairesi İstanbul'da kurulacak ve sadece eticaret şirketlerine hizmet verecek.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 05 Eylül  2017 - İstanbul

Türkiye'de artan sanal alışverişlerde mükelleflerin çoğaltılması adına Maliye önlemler almaya, vergi kaçırmamaya devam ediyor. Artan hacimle birlikte eticaret şirketleri kapsamlı denetimle vergi ayarlamaları yapılıyor. Bunun son örneği ise yurt dışı şirketleri için alınan önlemler. Maliye İstanbul'da eticaret şirketlerine özel bir vergi dairesi kuruyor. Şirketlere gel mükellef ol denilecek...

Özellikle yurt dışında faaliyet gösteren ve Türkiye'ye satış yapan şirketler için özel önlemler gündemde. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Stopaj çalışması kapsamında değerlendirmelerin sürdüğünü, diğer ülke örneklerine bakıldığında mükellef yapma seçeneğinin vergiye uyum bakımından daha doğru bir çözüm olacaktır dedi. Bakan Ağbal, "Bu şirketlere işlemlerini kolaylaştırmak için İstanbul’da özel bir vergi dairesi kuracaklarını ve işlemlerini sadece o daire üzerinden yapmaları sağlayacağız. Bu şirketleri ülkemizde vergi mükellefi yapabileceğimizi görüyoruz. Dünya üzerindeki diğer ülkelerin modeli de bu. Şirketlere gel burada mükellef ol denilecek ısrarcı olanlara ise stopaj uygulaması devam edilecek. Amazon bunun en güzel örneği olarak geçtiğimiz ay faaliyete geçti. Amazon Türkiye'de bir de önemli bir lojistik üssünü hayata geçirmek için çalışma başlattı." dedi.