Peribacaları inşaatı yıkılıyor

Peribacaları yanı başında inşaa edilen otel inşaatı ile alakalı son dakika gelişmesi yaşanıyor. Otel inşaatının yıkımına başlandı.

Peribacaları inşaatı yıkılıyor
Editör: Hakan A.
14 Şubat 2019 - 13:35

Tarihi öneme sahip Peribacaları etrafında yapılaşmalara ilişkin sert önlemler uygulamaya konulmuş durumda. Kaçak yapılara göz açtırılmayacağı konusunda yapılan açıklamalar sonrasında Bakanlık harekete geçti. Yıkımlar başladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 14 Şubat 2019 - İstanbul


Kültürel miraslar arasında bulunan Peribacaları korunmasına ilişkin yaptırımlar hızla devam ederken, haberlere konu olan inşaat çalışmasının durdurulması kararlaştırılmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınan son karar ile o yapının yıkımı kararlaştırıldı.

Geçtiğimiz gün gündeme gelen Peribacaları yakınında sürdürülen otel inşaatı tepkiler sonrasında hızla kararlar alınarak yıkım işlemine geçildi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, peribacalarının bulunduğu bölgede Göreme beldesinde yapılan inşaat hakkında yıkım kararı alındığını ve yıkıma başlandığını duyurdu. Söz konusu otel inşaatına ilişkin alınan kararlar sonrasında yıkım çalışmalarına başlandı.

Belediye Başkanı Cingil: "Bu yapılan yer imar planı içinde yer alıyor"

Diğer taraftan Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil tarafından yapılan açıklamada ise, "Göreme'mizdeki bu yapılaşma yetkili kurum ve kuruluşlar, belediyemiz tarafından incelenmiş, aynı zamanda ruhsatı verilmiştir. Yalnız bu noktada hem ulusal hem de yerelde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sanki bölgede kaçak yapılaşma varmışçasına insanlara suçlama, çamur atma gibi yapılan şeyler doğru değil. Bu yapılan yer imar planı içinde yer alıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili resmi açıklama ise Bakanlık tarafından yapıldı. Açıklamada, "Peribacalarının bulunduğu bölgede kaçak ve çarpık yapılaşmaya karşı verdiği talimatlar doğrultusunda, Göreme beldesinde 2 pafta 9423 parselde yapıldığı belirlenen inşaat hakkında yıkım kararı alınmış ve yıkıma başlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

peribacaları otel inşaatı

Geçtiğimiz aylarda gündem olan Peribacaları konusunda son noktayı Bakan Kurum koymuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Hepsini Yıkacağız" açıklamasını yapmıştı. Daha önceden tespit edilen pek çok yapı yıkılmıştı. O kaçak yapılar Bakan Kurum'un talimatı sonrası tek tek yıkılmaya başlanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum