Piyasalarda gözler Merkez Bankası faiz kararı açıklamasında

TCMB bugün yılın son faiz kararını açıklayacak. Ekonomi piyasalarının gözü Merkez Bankası'nın vereceği kararlarda.

Piyasalarda gözler Merkez Bankası faiz kararı açıklamasında
Editör: Hakan A.
12 Aralık 2019 - 10:26

Ekonomi piyasalarında gözler bugün yılın son faiz kararı açıklamasına çevrilmiş durumda. Merkez Bankası 2019 yılının son faiz kararını verecek. Faiz indirimi bekleniyor mu, sorusunun cevabını Merkez Bankası açıklaması ile bulacak.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 12 Aralık 2019 - İstanbul


Kredi faizlerini önemli ölçüde etkileyecek olan Merkez Bankası kararı için geri sayım başladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2019'un son faiz kararını verecek.

Bankaların konut kredisi faiz oranları için son haftaların en kritik günü yaşanıyor. Kredi faiz oranlarını doğrudan etkileyecek olan Merkez Bankası’nın yılın son para politikası faiz oranları bugün açıklanacak. 

Merkez Bankası Temmuz ayı itibariyle son üç para politikası toplantısında toplamda 1000 baz puan indirim gerçekleştirdi. Haftalık repo faizlerinin kademeli olarak %24’ten %14’e düşmesi ile likidite masraflarında ciddi düşüşler yaşanan bankalar geçtiğimiz yıl yaşanan kur krizi ile sıkılaşan kredi musluklarını yeniden açtı. 

Kredi faizlerinde kampanyalar peş peşe geldi. Politika faiz indirimlerinin ardından 10 bankada konut kredisi faiz oranları %1’in altında seviyelere inerken en uygun faiz %0.95’e kadar indi. İhtiyaç kredisinde faizler %0.99’a kadar geriledi. Taşıt kredisinde gerçekleştirilen kampanya ile yerli üretim araçlarda yıl sonuna kadar faiz oranları %0.49’a çekildi. 

Konut ihtiyacını karşılamak için krediye ihtiyaç duyan binlerce tüketici konut kredisi faiz oranlarının daha düşme ihtimaline odaklandı. Geçtiğimiz aylarda TCMB’nin politika faiz indirimlerinin ardından düşen kredi faiz oranları tüketiciyi yeniden bir indirim için umutlandırdı. Peki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ne karar alacak?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum