Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği değişikliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Baştan aşağı değişen imar yönetmeliği ayrıntıları haberimizde.

03 Temmuz 2017 - 08:35 - Güncelleme: 05 Temmuz 2017 - 14:38

3194 Sayılı İmar Kanunu ve 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Hükümlerine dayanılarak hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Temmuz 2017 - İstanbul

Düzenlemeye gidilen Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında uygulama imar planı bulunan alanları kapsayan, plan, fen, sağlık ve sürdürülebilir çevre şartlarına uygun yapı ve yapılaşma ile projelendirmeye ve denetime ilişkin usul ve esasları belirtiyor.

Yeni yönetmelikle bina ile alakalı pek çok terimin ve bölümün tanımlamaları yeniden yapıldı. Uygulama imar planı olmayan veya mülkiyeti sorunlu olan alanlara yapı ruhsatı düzenlenemeyecek.

İmar planında gösterilen çeşitli bölgelerde imar planı ile getirilmiş farklı hükümler yoksa yapılacak ifrazlarda, elde edilecek yeni parsellerin asgari ölçüleri; arazi meyili, yol durumu, mevcut yapılar ve benzeri gibi mevkiin özellikleri ile bu parselleride yapılması mümkün olan  yapıların ölçüleri ve yöresel ihtiyaçları da göz önünde tutularak tespirt olunur. Bu tespit sırasında ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarda belirtilen şartlar ihlal edilemeyecek.

Halen yürürlükte olan ve kaldırılan eski yönetmelik 01710/2017 tarihine kadar geçerli olacak

Yepılan düzenlemenin tüm ayrıntılarını görmek için Tıklayın

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..