Prof. Dr. Erişah Arıcan, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili oldu

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. de yeni bir atama kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atanan Prof. Dr. Erişah Arıcan kimdir?

Prof. Dr. Erişah Arıcan, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili oldu
Editör: Hakan A.
30 Ocak 2021 - 10:34
Türkiye ekonomisinde yer alan en önemli kurumları çatısı altında bulunduran, önemli bir rakamı ülke için yöneten Varlık Fonu olarak bilinen şirket için yeni bir atama gerçekleştirildi. Gugün Resmi gazete atama kararları kapsamında Türkiye Varlık Fonu'nda önemli bir koltuk değişimi gerçekleştirildi. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 30 Ocak 2021 - İstanbul


Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. de koltuk değişikliklerine bir yenisi eklendi. Yapılan son değişiklikle birlikte Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. Yönetim kurulu Başkan Vekilliği görevine Prof. Dr. Erişah Arıcan getirildi.

Konuyla alakalı Resmi gazete'nin bugünkü sayısında yer alan atama kararnamesi çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine, 19/8/2016 tarihli ve 6741 sayılı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişik Yapılmasına Dair Kanunun 2 inci maddesi ile 3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 2 ve 3 üncü maddeleri gereğince, Prof. Dr. Erişah Arıcan atanmıştır.

İlgili karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla resmen yürürlüğe girerek atama işlemi gerçekleştirildi.

prof. dr. erişah arıcan atama kararı 30 ocak 2021
 

Resmi Gazete 30 Ocak 2021 Cumartesi sayı 31380


PROF. DR. ERİŞAH ARICAN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ BİYOGRAFİSİ

Evli ve iki çocuk annesi olan Prof. Dr. Erişah Arıcan, akademik kariyerine 1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat-Maliye Kürsüsünde araştırma görevlisi olarak başladı.

1990 yılında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne geçti.

1991 yılında “Merkez Bankası ve Parasal Büyüklüklerin Denetimi” konulu doktora tezi ile doktor unvanını aldı.

1999 yılında İktisat Politikası Bilim Dalında Doçent, 2005 yılında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölümünde Profesör unvanını aldı.

1998-2006 yılları arasında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2006-2015 yılları arasında ise M. Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yaptı.

2015 Ağustos ayından bu yana M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

2002 yılından günümüze M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Bankacılık Bölüm Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeliğiyle beraber 2015 Eylül ayından itibaren M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kuruluğu üyeliği görevini icra etti.

Türkiye Ekonomisi, Ekonomik Sistemler, Para- Banka, Merkez Bankacılığı ve Uygulamaları, Finansal Piyasalar ve Kurumlar üzerine bir çok akademik çalışmaları ve kitapları bulunuyor.

1 Nisan 2016 tarihinde Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Prof. Dr. Erişah Arıcan,  Eylül 2018'de ise Borsa İstanbul Başkanlığına atandı.

Arıcan ayrıca 12 Eylül 2018 tarihinde de Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine atanarak o günden bu yana görevini başarıyla icra etti.


GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ ATAMA HABERİ

Günün bir diğer önemi atama haberi Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan geldi. Bakan yardımcılığı görevine yeni bir isim atandı. 

Cengiz Yavilioğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı oldu 


YORUMLAR

  • 0 Yorum