Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kimdir? Yaşı, eğitimi, çalıştığı yerler, biyografisi

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kimdir, nerelidir, hangi şirketlerde bulundu? İşte yeni Merkez Bankası Başkanı hakkında bilinmeyenler...

Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kimdir? Yaşı, eğitimi, çalıştığı yerler, biyografisi
Editör: Hakan A.
20 Mart 2021 - 09:20 - Güncelleme: 21 Mart 2021 - 13:35
Sürpriz atama kararıyla 20 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın atama kararı ile  göreve getirilen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun kim olduğu, nereli olduğu, yaşı, hangi şirketlerde görev yaptığı, eğitimi merak ediliyor. İşte Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu biyografisi.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 20 Mart 2021 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı belli oldu. TCMB Başkanlık koltuğuna getireilen isim Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart Cumartesi sabahı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nu Merkez Bankası yeni başkanı olarak atadı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan ilk mesaj 

Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kimdir?

Ağbal'dan boşalan Merkez Bankası Başkanlığı görevine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanması sonrasında merak edilen sorular aranmaya başlandı. Milyonlarca insan yeni Merkez Bankası Başkanının kimolduğunu merak ediyordu. Yapılan atama ile göreve getirilen TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kim olduğu, yaşı, eğitimi, kariyeri ve biyografisini haberimizden öğrenebileceksiniz.


1967 tarihinde Baybuırt ilinde doğan Şahap Kavcıoğlu, Bankacı olarak biliniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Kavcıoğlu, İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünü Denetim Uzmanı olarak bitirdikten sonra, İngiltere Hastings College'ta İşletmecilik üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktora yaptı.

Esbank TAŞ'de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye Halk Bankası AŞ'de İstanbul Bölge Koordinatörü olarak görev aldı. Aynı bankada sırasıyla; Perakende Bankacılıktan, Esnaf-KOBİ Bankacılığından, Kredi Politikalarından, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfının Başkanlığını yürüttü.

Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Üyesidir. 'Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi' ve 'Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi' adlı yayımlanmış 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunuyor.

Kavcıoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum