Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan ilk mesaj

Merakla beklenen açıklama geldi! TMB Başkanı Kavcıoğlu, ekonomiye ilişkin ilk mesajlarını paylaştı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan ilk mesaj
21 Mart 2021 - 13:32 - Güncelleme: 21 Mart 2021 - 13:33
Merkez Bankası Başkanlık görevine getirilen Şahap Kavcıoğlu, ekonomiye ili,şkin ilk mesajlarını bugün açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atamasıyla TMB koltuğuna oturan Kavcıoğlu, "şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır." dedi.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 21 Mart 2021 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TMB) yeni başkanı taarfından beklenen ilk açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankasının başına getirilen isim olan Şahap Kavcıoğlu'ndan beklenen açıklama...

Konuyla ilgili TMB'den yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.


Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır." ifadelerine yer verildi.

SÜRPRİZ KARARLA ATANDI

TMB Başkanlığına getirilen Kavcıoğlu, eski başkan Ağbal'ın piyasaların beklemediği halde faizleri 2 puan arttırmasının sonrasında sürpriz bir atama ile göreve getirildi. 

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal jet hızıyla görevden alındı! Yerine getirilen isim belli oldu... 


YORUMLAR

  • 0 Yorum