Salda Gölü imar planlarına onay çıktı

Tartışmaları gündemden düşmeyen Salda Gölü yeni imar planlarına onay çıktı! Salda Gölü için yeni dönem başlıyor...

Salda Gölü imar planlarına onay çıktı
Editör: Hakan A.
19 Eylül 2020 - 09:00
Türkiye'de bir tane olan, NASA tarafından görülmesi tavsiye edilen, her defasında tartışmalara neden olan Salda Gölü imar planları için flaş gelişme yaşanıyor. Türkiye'nin Maldivleri olarak kabul edilen Salda Gölü için hazırlanan imar planları onaylandı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Eylül 2020 - İstanbul


Burdur'da bulunan ve doğal koruma alanı ilan edilen Salda Gölü ile alakalı yeni gelişme duyuruldu. Salda Gölü hakkında hazırlanan yeni imar planına onay verildi. Bakanlık tarafından üzerine titreren, çamuruyla, suyuyla, beyaz kumu ile yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Salda Gölü için hazırlanan 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı Bakanlık tarafından onaylandı.

NASA Mars kraterine olan benzerliği nedeniyle görülmesi gerek yer olarak tavsiye listesine alınan Dünyaca ünlü Salda Gölü her anlamda korumaya alınmış durumda. Yaşanan son gelişme ile birlikte Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığı gelen son dakika haberleri arasında.


Konuyla alakalı imar planlarına dair yapılan açıklamada, 'Bu kapsamda hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinin (ÖÇK) tamamını kapsamaktadır. ÖÇK ilanı ile birlikte her türlü uygulamanın durdurulduğu köylerde, bu plan koşullarına uygun olmak kaydıyla seyrek yoğunluklu kırsal yapılaşmaya imkân tanınacaktır. Göl kıyısına turizm faaliyetlerinden kaynaklı otel ve bungalov yapılaşma baskılarının ortadan kaldırılması amacıyla kıyıda bu yönde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiş, köy pansiyonculuğu ve kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köy yerleşimleri (Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi) içerisine yönlendirilmesi hedeflenerek kırsal kalkınmanın da sağlanması öngörülmüştür. Tüm bunların yanı sıra onaylanan Salda Gölü Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile; göl yüzeyinde herhangi bir faaliyete izin verilmemiştir. Göl çevresinde, doğal alanlar ve köyler arasında bisiklet yolları ve yürüyüş rotaları önerilmiştir. Alan içerisinde mevcutta bulunan maden ocaklarının faaliyetlerinin sonlandırılması öngörülmüştür. Tarım, mera, orman alanları ile sulak alanlar korunmuştur.

Söz konusu plan, 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca ilan ve askı işlemleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılacak olup, ilan sürecinde itiraz olması halinde bu itirazlar değerlendirilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) iletilecektir. Ayrıca Yeşilova Belediyesi ve Salda Köyünde alt ölçekli plan çalışmaları devam etmektedir.'
ifadelerine yer verildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum