Sektöre güç katacak isabetli bir adım

Emlak Katılım Bankası'nın faaliyete tekrar başlamasıyla birlikte sektörün önemli çatı derneği GYODER tarafından açıklama yapıldı.

Sektöre güç katacak isabetli bir adım
Editör: Hakan A.
28 Şubat 2019 - 19:23 - Güncelleme: 28 Şubat 2019 - 19:25

Emlak Katılım Bankası'nın 18 yıl aradan sonra tekrar hayata geçmesiyle ilgili konut sektörünün önemli çatı derneği GYODER'den bir açıklama geldi. GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, "Sektörümüze güç katacak isabetli bir adım” dedi. 

Türkiye Emlak Katılım Bankası, BDDK'nın yaptığı incelemeler sonunda onay aldı ve faaliyet izni 27 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin " Türkiye Emlak Katılım Bankası; sukuk ihraç edecek, gayrimenkuller satın alacak, kamu gayrimenkullerini bünyesinde toplayacak ve bunların üzerinden enstrümanlar üreterek finansman sağlamaya çalışacak." dedi.

Yetkin sözlerine şöyle devam etti.

"Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın sektöre özgü çözümler üretebilecek bir yapıya dönüştürülmesi, sektörün büyümesi için gerekli bir adımdır.Özellikle yurt dışında örneği olan ipotek sistemleri ile menkul kıymetleştirme yapabilecek ve düşük gelir sahiplerine uzun vadeli düşük faizli kredi sağlayabilecek bir altyapının oluşturulması çok önemli. Ülkemizde finansal anlamda eksikliklerinin giderilmesiyle, çok daha başarılı ve katma değerli çalışmalar yapılacağı ortada. Gayrimenkul sektöründe, sermaye piyasaları ve finansman çeşitliliğine ağırlık verilmeli. Kısıtlı kaynakları verimli değerlendirmek için finansman enstrümanlarını artırmak ve sistemi derinleştirmek gerektiğine inanıyoruz.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum