Son dakika haberi: Merkez Bankası beklenen faiz...

Son dakika haberi: Merkez Bankası beklenen faiz artışını yaptı

Merkez'den faiz açıklaması geldi! Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) beklenen faiz kararına ilişkin açıklamayı yaptı! MB, politika faizi yüzde 17.15'ten yüzde 24'e yükseltti.

Son dakika haberi: Merkez Bankası beklenen faiz artışını yaptı
Editor: Hakan A.
13 Eylül 2018 - 14:07

Türkiye ekonomisi merakla beklenen faiz kararlarına odaklanmıştı. Merkez  Bankası az önce açıkladı. Günü en önemli gelişmesi olarak ekonomi çevrelerince yakından takip edilen faiz beklentisi son buldu. Merkez Bankası yeni faiz kararı duyurdu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 13 Eylül 2018 - İstanbul

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı: 13 Eylül 2018 Tarihli PPK Kararı: Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %17,75’ten %24’e yükseltildi.

Para Politikası Kurulu Kararı Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri; Murat Çetinkaya (Başkan), Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Murat Uysal, Abdullah Yavaş.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltilmesine karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Türk Lirası Likidite Yönetimine İlişkin Basın Duyurusu

Merkez Bankasınca halihazırda gecelik vadede gerçekleştirilen fonlamanın 14 Eylül 2018 tarihinden itibaren haftalık vadede yapılmasına başlanacaktır. Fonlamanın tamamının haftalık vadede yapılması için bir haftalık geçiş süreci öngörülmüş olup teknik ayrıntılar ayrıca duyurulacaktır.

merkez bankası faiz açıklaması

merkez bankası faiz kararını açıkladı

YORUMLAR

  • 0 Yorum