Tapu dairelerinde konut satış süreçleri daha hızlanacak

Tapu dairelerinde konut satış süreçleri daha hızlanacak

Tapu dairelerinde ev alım satımlarında süreçleri hızlandıracak yeni bir hamle Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından atılıyor. BU kapsamda Tapuda bundan böyle işlemler hızlılıkla ilerleyecek.

22 Şubat 2017 - 09:09 - Güncelleme: 22 Şubat 2017 - 09:10

Tapu dairelerinde yaşanan hız sorununu ortadan kaldıracak yeni bir hamle ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, hızlı işlem yapılabilmesi iin çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda tapularda bundan böyle çok daha hızlı alım satım işllemleri gerçekleştirilebilecek. İşte haberin ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 22 Şubat 2017 - İstanbul

Konut sektöründe yaşanan yoğunluk tapu dairelerinin yavaş hareket etmesi çoğu zaman tapu dairelerinde işlem yapan vatandaşı bezdirecek kadar gecikmelere neden oluyor. Bu sorunu kökten çözecek yeni bir uygulama için düğmeye basan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü süreci daha hızlı yapacak hamlesini yaptı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmesi planlanan yeni uygulama ile, uzun ve zorlu bürokratik süreçler nedeniyle vatandaşlarda mağduriyetine neden olan "veraset ve intikal vergisi" ilişiği kesme uygulaması kapsamında çalışma yürüttüğünü duyurdu.

Tapu dairelerinde hızlı işlemler için yapılan bu önemli planlama sayesinde, ilişik kesme süreci beklenilmeden tapudaki satış işlemlerinin yapılabilmesi öngörülüyor. Veraset ve intikal vergisi ilişik kesme yazısı alınmadan tapu işlemlerinin yapılamaması ve bu uygulamanın da uzun süreçler nedeniyle vatandaşlarda mağduriyete yol açması nedeniyle tapu müdürlüklerine çok sayıda şikâyet ulaştığı öğrenildi. Vatandaşların taleplerini dikkate alan bürokratlar, konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile resmi görüşmelere başladı. Çalışmaya Maliye Bakanlığı'yla gerçekleştirilecek görüşmeler sonucunda son şekli verilerek uygulamaya geçileceği gelen haberler arasında.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..