Tapu harcı 30 Eylül 2017’ye kadar binde 15’e düşürüldü

Tapu harcı 30 Eylül 2017'ye kadar binde 15'e düşürüldü

Tapu harcı işlemlerinde alınacak oran miktarı değişti. Konut ve iş yerleri için tapu harçlarında yapılan düzenleme Resmi gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girerken bu kapsamda tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15'e indirilmiş oldu.

15 Mart 2017 - 10:36 - Güncelleme: 15 Mart 2017 - 10:37

488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa ekli (1) sayılı tabloda yer alan Bazı Kağıtlara ilişkin Damga Vergisi Oranları ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı (4) sayılı tarifede yer alan bazı işlemler Üzerinden Alınan Harçlar ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Kesintisi hakkında kKarar Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak işleme konuldu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Mart 2017 - İstanbul

Özellikle inşaat sektörüne yönelik yapılan düzenlemeler arasında yer alan ve tapu harçlarını içeren son düzenleme resmen yürürlüğe girdi. Tapu harcına ilişkin karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. una göre tapu harcı ödeyeceklere yıl sonuna kadar indirim uygulanacak.

Konuya ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında, şimdiye kadar binde 20 nispetinde tahsil edilen tapu harcı, konut ve işyerleri alım sayımlarında 30 Eylül 2017 tarihine kadar binde 15 oranına düşürüldü. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla tarife değişikliği uygulanmaya başladı.

Diğer tarftan ynı karar kapsamında, banka ve finansman şirketleri dışında yurtdışından getirilecek kredilerde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisini, vadesi bir yıla kadar olanlarda yüzde 1 olarak belirlerken bir yıldan uzun vadeli kredilerde sıfırlanmış oldu.

Yapılan son düzenleme ile birlikte bundan böyle işyerleri ve konut alım satımları esnasında tapu dairelerinde ödenecek olan "Tapu Harcı" düşürülmüş oldu.

Resmi Gazeet'de yayımlanan o kararın ayrıntılarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..