Tapu Harcı indirim kararı için kim ne dedi?

Tapularda konut ve işyeri alım satımı yapacaklar dikkat! Tapu harçları 2017 sonuna kadar Binde 15 oranına çekildi. Resmi gazete'de yayımlanan Tapu Harcı indirimine ilişkin karar sonrasında gözler İnşaat sektörü temsilcilerine çevrildi. Patronlar Tapu Harçlarında yapılan indirimden memnun. Peki kim ne dedi?

Tapu Harcı indirim kararı için kim ne dedi?
Editör: Hakan A.
16 Mart 2017 - 09:08 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 09:09

İnşaat sektörününü sevindiren tapu harcı haberi. Tapu harcı indirimi ile gayrimenkul satışlarında tüketiciye önemli bir avantaj sağlayacak. Karar resmen yürürlüğe girdi. Bundan böyle Eylül sonuna kadar tapu harcı masraflarında o ücretlere indirim getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan ve resmen yürürlüğe giren Tapu Harçlarında yapılan indirim, İnşaat sektöründe olumlu karşılandı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 16 Mart 2017 - İstanbul

İnşaat ve konut sektöründe şimdide tapu harcı indirimi ile tüketicinin alım satım işlerinde cebinde kalacak rakama bir yenisi daha eklenmiş oldu. Sektör temsilcileri gayrimenkul satışlarına etkisinin olacağını ifade ettiği tapu harcı indirimi hakkında açıklamalarda bulundu. 

- Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür: SEKTÖRÜN ÖNÜ İYİCE AÇILMIŞ OLACAK

Son 6 aylık dönemde üst üste yapılan yeni düzenlemeler ile inşaat sektörü gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Devletimizin yaptığı bu yeni düzenlemeyle hem müteahhitlerin hem de konut alıcılarının masrafları azalacak ve sektörün önü iyice açılmış olacak. Bu düzenlemelerle 2017 yılı da inşaat sektörünün yılı olacak.

- İnanç Kabadayı: Tapu harcı indirimi gayrimenkul alacaklar için gerçek bir fırsat

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı tapu harçlarına ilişkin açıklamasında, "Yapılan bu geçici indirim ile gayrimenkul alacaklar için gerçek bir fırsat" dedi.

Gayrimenkul sektörü için yine oldukça önemli bir iyileştirme alanında, 30 Eylül’e kadar geçerli olacak bir düzenleme gerçekleştirildiğinin altını çizen Kabadayı, "Son aylarda hükümetimiz tarafından hayata geçirilen düzenlemeler öncelikle vatandaşımıza daha sonra ülkemiz ekonomisine katma değer sağlıyor. Bu düzenlemeler ile birlikte gayrimenkul sektörü olarak bu yılı da, yeni bir rekor ile kapatacağız. KDV, damga vergisi ve tapu harçlarından yapılan düzenlemeler, gayrimenkul alımı yapmak isteyenler için gerçek bir fırsat dönemini işaret ediyor." dedi.

- MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu:

“Tapu harçlarının azalmasını sektör olarak uzun zamandır bekliyorduk. Yapılan binde 15’lik düzenleme, fiyatları çok etkilemeyecek olsa da hem konut alıcılarının hem de müteahhitlerin masraflarında azalma sağlayacak olması sevindirici. Ancak düzenleme Eylül sonuna kadar değil de kalıcı olarak yapılabilir ve binde 10’un altına çekilebilirse uzun vaadede sektörün büyümesine çok daha büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran

ATO Başkanı Baran, Tapu işlemleri üzerinden yüzde 0,20 nispetinde alınan tapu harcının, konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar yüzde 0,15’e düşürülmesi kararı nedeniyle hükümete teşekkür etti.
 
Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan düzenlemenin inşaat sektörünün hareketlenmesi açısından önemli olduğunu bildiren Baran, “Tapu harcının düşürülmesi ticarete can suyu vermek adına olumlu bir adımdır. Ticaret dünyasının bu konudaki çağrılarına kulak veren hükümetimize teşekkür ederiz” dedi.

- Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu

Gayrimenkul sektörünün merakla beklediği tapu harçlarında indirime gidilmiş olması sevindirici bir haber. Hükümetimizin verdiği destek ile 2017 yılı sektörümüz için güzel gelişmelerle başladı ve devam ediyor. Tüm yatırımcılar için önem taşıyan ve satış değerinin yaklaşık yüzde 4’ünü bulan tapu harçlarının indirilmesi sektörümüze ivme kazandıracak önemli bir konu. 30 Eylül’e kadar geçerli olacak indirim teşviki ile yatırımcılar konut alım kararlarını hızlandıracaklardır.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum