"Tapu Harcı İndirimi" 30 Eylül’de sona eriyor

"Tapu Harcı İndirimi" 30 Eylül'de sona eriyor

Ev sahibi olmak isteyenleri, yatırım düşünenleri yakından ilgilendiren Mart'tan bu yana uygulamada olan Tapu Harcı indirimi 30 Eylül'de bitiyor.. tapu harcı indirimi konut, İşyeri, arsa, konut gibi gayrimenkullerin satışlarında önemli bir indirim avantajı Eylül ayı sonu ile birlikte sona erecek.

13 Eylül 2017 - 12:21

Tapu Harcı indirimi 30 Eylül'de bitiyor. İnşaat ve gayrimenkul sektörünü desteklemek için yapılan önemli çalışmalardan biri olan Tapu harcı indirimi geçen Mart ayında uygulamaya başlanmıştı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Eylül  2017 - İstanbul

Milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren Tapu Harcı İndirimi için geri sayım başladı. 

 Tapu'da alım satım yaparken alıcı ve satıcı tarafından ödenen toplam da yüzde 4 olan tapu harcı yapılan düzenleme ile yüzde 1,5 den toplamda yüzde 3 olarak uygulamaya başlanmıştı. Tapuarda yapılan bu indirim 30 Eylül 2017 tarhinde sona eriyor.
 
30 Eylül'de bitecek tapu harcı indirimi konut, işyeri arsa gibi gayrimenkullerin satışlarında önemli bir indirim avantajı sağlıyor. Örneğin 500 bin TL'lik bir gayrimenkul'un tapudaki alım satım harcı 20 bin TL tutarken yapılan indirimle yüzde 3 den 15 bin TL ödeniyor. Tapu Harcı Eylül sonu itibari ile tekrar eski haline dönecek ve alıcı satıcı yüzde 2'den toplamda yüzde 4 alım satım harcı ödeyecek. Tapu alım satım indirim harcı geçici düzenlemesinden faydalanmak isteyenlerin Eylül sonuna kadar işlemlerini yapması gerekiyor.
 
Uzmanlar Geçici düzenlemenin ay sonunda biteceğini göze alarak oluşabilecek yoğunluktan dolayı vatandaşların ve kurumların tapu işlemlerini ay sonunu beklemeden yapmasının sağlıklı olacağını söylüyor.
 
Geçici uygulama inşaat sektörü tarafından da büyük bir memnuniyetle karşılanmıştı. Tapu Harcı indiriminin yanı sıra KDV ve Satış Vaadi Sözleşmesindeki Damga Vergisinin kaldırılması hem alıcılara hem satıcılara büyük avantajlar sağlamış sektörün önünü açan önemli yasal düzenlemeler olarak yorumlanmıştı. Tapu Harcı İndiriminin devam etmesi sektör ve vatandaşlar açısından kalıcı hale gelmesi en büyük beklentiler arasında bulunuyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..