Bakan Mehmet Özhaseki, Dubai Cityscape ’te önemli açıklamalar...

Bakan Mehmet Özhaseki, Dubai Cityscape 'te önemli açıklamalar yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Dubai Cityscape Global 2017 Gayrimenkul fuarında Türk standlarını ziyaret etti. Önemli açıklamalarda bulunan Mehmet Özhaseki, inşaat ve emlak sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

13 Eylül 2017 - 11:59

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Dubai Cityscape Global 2017 Gayrimenkul fuarında Türk standlarını ziyaret etti. Önemli açıklamalarda bulunan Mehmet Özhaseki, emlak editörlerinin sorularını cevapladı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Eylül  2017 - İstanbul

Dubai'de gerçekletirilen Cityscape Global gayrimenkul fuarında Türk şirketlerini standlarında ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Özhaseki açıklamasında, "İnşaat sektörünü ileriye taşımak için yurtdışında yapılan bu fuarları önemsiyor, yatırımcılarımızın önünü açacak girişimleri destekliyoruz. Müteahhitlerimiz dünyanın hemen her ülkesinde yatırım yapıyor, uluslararası inşaat firmaları arasında saygın bir yerde bulunuyor. Dünyanın en büyük 250 uluslararası inşaat firması arasında 42 firmamız bulunuyor. Bu alanda Çin’den sonra 2. sıradayız. Bugün Türkiye, 183 ülkeye gayrimenkul satışı yaparak önemli bir başarı elde etmiş, körfez ülkelerine de taşınmaz edinim imkanı getirilmiştir" dedi.
 
Kentsel Dönüşümün önemine değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2019'da yapılacak yerel seçimlere kentsel dönüşümde iyi olan belediyelerin damga vuracağını söyledi. Mehmet Özhaseki, " Çiçekle, böcekle, kültür sanat yaparak sadece bu iş olmaz. Elbette bunlar önemli olmasın demiyoruz ama asıl yapılması gereken önemli işler var. Ortada bir kaza var yaralı var örneğin siz yaralının alnındaki kanı temizliyorsunuz.Bu doğru bir iş değil önce canını kurtarması lazım yaralının.2019 yerel seçimlere damgasını vuracak konu kentsel dönüşüm olacak. Bunu özellikle gündemde ve sıcak tutuyorum ki ülkemizi hazırlayalım. 1999 depreminden sonra son 15-20 yıl içinde yapılan binalar depreme dayanıklı yapıldı daha sağlıklı.Türkiye genelinde 15 milyon bağımsız birim var. Bunun yarısı 7,5 milyon bağımsız birim riskli görünüyor. İstanbul'da 600 bin riskli yapı bulunuyor. 2012 Afet yasasından sonra öncelikle rantı yüksek Kadıköy gibi bölgelerde kentsel dönüşüm daha yoğun yapıldı. Vatandaş müteahhitle anlaşma yapıyor imarı da müsade ettiği için yeniden yapılabiliyor.Asıl önemli grup, geride kalan gelir getirmeyen bölgelerde ki riskli yapılar. Biz bunun için çalışma yapıyoruz." dedi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yakında Tapu'yla ilgili flaş bir açıklama yapılacağını söyledi. Tapu'da yığılmaların önüne geçileceği, emlak aracılarıyla yapılan işlemler ve çirkin ilişkileri geride bırakacak yeni bir Tapu düzenlemesinin yakın bir zamanda Başbakan tarafından açıklanacağa dikkat çekti. Bakan Özhaseki, emlak gerçek değeri Tapu'da gösterilmiyor. 10 TL'lik gayrimenkul 8 TL'ye işlem görüyor." dedi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İnşaatçılar tarafından itiraz edilen yeni imar yönetmeliği hakkında bilgi verdi. Açıklamasında yapılan itirazların değerlendirildiğini bazı tespitler konusunda kendilerinin de hak verdiği noktalarda düzenlemeler yapılacağını ifade etti. 1 Ekim 2017'de yürürlüğe girecek yeni uygulama da illerin farklı imar uygulamaları olacağının altını çizdi. İstanbul ile Kars'ın imar yönetmeliği birbirine benzeyemez diyen Bakan Özhaseki, emsal dışı alanlarda art niyetli kullanımların olduğunu, kat bahçelerinin sonradan daireye katıldığını açıkladı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..