Tarihi Yarımada böyle korunacak

Geçmişi ile önemli bir tarihe tanıklık eden İstanbul'un tarihi yarımadası için bir kez daha düğmeye basıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma amaçlı imar planlarının yeniden ele alınacağı açıklandı.

Tarihi Yarımada böyle korunacak
Editor: Hakan A.
04 Aralık 2018 - 07:12 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 10:29

Türkiye'nin kalbi, Dünya tarihi için önemli olan İstanbul'un Tarihi Yarımadası için Bakanlık önemli bir karar alarak yeni dönemde özel çalışmalarla envanter çıkaracak. Bu doğrultuda Tarihi Yarımada'nın korunması amacıyla her türlü çalışmanın yapılacağı kaydedildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Aralık 2018 - İstanbul


Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul'un Tarihi Yarımadası'nın korunması amacıyla başlattığı çalışmalarda yol almaya başlıyor. Tarihi ve kültürel envanter çalışması için düğmeye basan Bakanlık, İstanbul'un önemli noktaları için koruma amaçlı imar planlarını yeniden gözden geçirecek.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan, içerisinde Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camisi, Ayasofya Müzesi, Kapalı Çarşı, Yerebatan Sarnıcı gibi çok sayıda önemli kültürel değeri barındıran İstanbul'un Tarihi Yarımada'nın durum tespitinin hızlıca yapılması amacıyla Bakanlık harekete geçti.

Yapılacak çalışmalar arasında ilgili kurumlar tarafından tescilli eser listelerine yönelik verilerin birbirinden farklı olması nedeniyle, bu noktada ilgili belediyelerin listelerini bir araya getirerek yeni bir envanter çalışmasının yapılarak Bakanlık tarafından yeniden bu bilgiler doğrultusunda bilgi güncellemesi yapılması yönünde karar alındı. Yapılacak çalışma ile elde edilecek listelerin haritalkar üzerine yansıtılacak. Tarihi Yarımada üzerindeki kültürel varlıkların durumu ve belirlenen yerlerde olup olmadıklarına ilişkin yerinde incelemeler hızlandırılacak ve tespitler raporlara yansıtılacak.

Tarihi Yarımada'nın korunmasını amaçlayan yeni envanter, aynı zamanda buraya yönelik koruma amaçlı imar planlarının da tekrar ele alınmasını sağlayacak.

Bakanlık uzmanları, yeni envanterin koruma amaçlı imar planlarının revize edilmesine de gerekçe olacağı görüşünde birleşiyor.