Taşıt, konut ve tüketici kredisi kullananlar dikkat! Kredi ve kart borçları için yeni kolaylık...

Milyonlarca kredi kullanan vatandaşı yakından ilgilendiren gelişme. Kredi kartları başta olmak üzere, taşıt, konut ve tüketici kredileri kullanan herkes için Kredilerin takibe düşme süresini 90 günden 180 güne çıkarıldı.

Taşıt, konut ve tüketici kredisi kullananlar dikkat! Kredi ve kart borçları için yeni kolaylık...
Editör: Hakan A.
09 Aralık 2020 - 08:25
İhtiyaç, konut, taşıt kredisi kullanan milyonları yakından ilgilendiren BDDK'nın yeni düzenlemesi başladı. Koronavirüs nedeniyle kredi ve kredi kartı borçlularını rahatlatan gelişmeyi BDDK duyurdu. Pandemi sürecinde milyonlarca vatanda kredilere sarıldı. İşini kaybeden, işi bozulan vatandaşlar bankalara akın ederek, kendilerine uygun kredi ürünlerini kullanmıştı. BDDK, pandemi sürecinde ilk olarak milyonlarca vatandaşı rahatlatan Kredilerin takibe düşme süresini 90 günden 180 güne uzatmıştı. İşte bu uygulamanın süresi yeniden uzatıldı.

Ekonomi Haberleri  - 9 Aralık 2020 - İstanbul


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Koronavirüs (COVID-19) önlemleri kapsamında milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren düzenlemesini uzattığını duyurdu. Söz konusu krediler için takibe düşme süreleri 90 değil,
 180 gün olarak uygulanacak.

Konuyla ilgili resmi açıklamada bulunan BDDK, 'Kredilerin takibe düşme süresini 90 günden 180 güne çıkaran uygulamanın süresi 30 Haziran 2021’e uzatıldı.' ifadeleriyle kredi takip sürelerine dair uzatmayı duyurmuş oldu.

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 30 Haziran 2021'e kadar kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenilmeye devam edilecek.

Kart borçlarını öteledikleri süre boyunca bankaların asgari tutar da dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönem tanımlayabilme uygulaması da 30 Haziran 2021'e kadar süreceği bildirilirken, bankaların kredi yapılandırma süreçlerinde vatandaşa yardımcı olması isteniyor. Bankaların Yeniden yapılandırılmış kredilerin geri ödemesindeki koşullar için de kolaylık devam edeceği kaydedildi.

Düzenlemeler, ihtiyaç kredilerinin yanı sıra taşıt, konut ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türlerini kapsıyor.

KOBİLERE YENİ KREDİ DESTEĞİ BAŞLADI

Türkiye genelinde işletmelere önemli bir destek paketi açıklandı. yüzde 80'e kadar Kredi Garanti Fonu (KGF) desteği ile KOBİ'lere 1 yıla kadar ödemesiz olan 60 aya kadar vade seçenekleri ile yeni kredi desteği için başvurular başladı. KGF kredisi almak isteyenler için işte detaylar.


YORUMLAR

  • 0 Yorum