TMSF`den hak sahiplerini yakından ilgilendiren...

TMSF`den hak sahiplerini yakından ilgilendiren `zaman aşımı` uyarısı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) son yaptığı açıklamada Banka mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları için `zaman aşımı uyarısı` yaptı! İşte ayrıntılar.

TMSF`den hak sahiplerini yakından ilgilendiren `zaman aşımı` uyarısı
Editor: Hakan A.
12 Şubat 2018 - 15:44

Türkiye genelinde bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar ile alakalı olarak TMSF önemli bir uyarıda bulundu. Söz konusu mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklarda zaman aşımı hatırlatmasında bulunuldu. TMSF'nin son dakika zaman aşımı açıklaması haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 12 Şubat 2018 - İstanbul

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından son dakika zaman aşımı uyarısı yapıldı. Konuyla ilgili yapılan TMSF duyurusunda zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacak listelerinin bankalar tarafından kendi internet siteleri üzerinden veya TMSF ve Türkiye Bankalar Birliği resmi internet adresleri üzerinden hızla öğrenilebileceği belirtildi.

TMSF ÜZERİNDEN YAPILAN SON DAKİKA UYARISI;

ZAMANAŞIMINA UĞRAYAN MEVDUAT, KATILIM FONU, EMANET VE ALACAKLAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

            07.02.2018

            Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

            Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile Kuruluş Birliklerinin  internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği  http://www.tbb.org.tr/tr , Türkiye Katılım Bankaları Birliği  http://www.tkbb.org.tr ) Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanmaktadır.

            Bu kapsamda, 2007 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler http://www.tmsf.org.tr ana sayfasında bulunan “Zamanaşımı Sorgusu” bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden Mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilir.

            Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için Haziran ayının 15’ine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.  Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zamanaşımına uğraması nedeniyle Fona gelir kaydedilecektir.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Müflis TYT Bank A.Ş. Zamanaşımına Uğrayan Hesaplara İlişkin Duyuru 

5411 Sayılı Bankacılık Kanunun "Zamanaşımı" başlıklı 62 nci maddesinin “Bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına uğrayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde, yapılacak ilânı müteakiben Fona gelir kaydedilir.” hükmü uyarınca İflas İdaresinin aldığı 24.01.2018 tarih ve 2473 sayılı kararına istinaden hazırlanan Müflis Türkiye Turizm Yatırım ve Dış  Ticaret Bankası A.Ş.’ne ait hak ve alacaklar listesi internet sitemizde yayınlanmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum