TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına...

TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlandı

703 Sayılı KHK ile Başbakanlığa bağlı olan TOKİ, yeni dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlandı.

TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlandı
Editor: Hakan A.
10 Temmuz 2018 - 10:28

Türkiye'nin sosyal konut alanında vatandaşı uygun şart ve koşullarda ev sahibi yapan kurumu Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yayımlanan son KHK ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlandı. TOKİ yeni dönemde faaliyetlerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı altında sürdürecek.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 10 Temmuz 2018 - İstanbul

Her yıl 65 bin adet konut üretimi gerçekleştiren, sosyal alanda önemli yatırımlar yapan, devlete özel binalar inşaa eden Türkiye'nin en büyüğü TOKİ, Başbakanlık'dan ayrıldı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlandı. Yeni Kabine'nn açıklanmasıyla Çevre ve Şehircilişk Bakanlığı Koltuğuna ise Murat Kurum ismi getirildi. Murat Kurum uzun süredir Emlak Konut GYO'da Genel Müdür pozisyonunda önemli işlere imza atmıştı.

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe yeni dönemin kapıları açıldı. İnşaatın içinden gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı, TOKİ'nin Bakanlığa bağlanması gibi önemli yapılanmalar sonrasında, sektörde bekleyen sorunların üzerine gidilmesi bekleniyor.

Kanun Hükmünde Kararname KHK'da 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nda yer alan bazı düzenlemelere göre Maliye Bakanlığınca yürütülen taşınmazlara ilişkin bazı hükümler de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredildi. 

Buna göre, Kanun'un 45'inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Maliye Bakanlığı" ibaresi "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı" şeklinde  değiştirilerek, madde, "Genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri, kamu hizmetlerinin zorunlu kıldığı durumlarda gereken nicelikte ve nitelikte taşınır ve taşınmazları, yurt içinde veya yurt dışında, bedellerini peşin veya taksitle ödeyerek veya finansal kiralama suretiyle edinebilirler. Kamu idareleri, taşınmaz satın alma veya kamulaştırma işlemlerini yetki devri yoluyla bir başka kamu idaresi eliyle yürütebilir. Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin edindiği taşınmazlar Hazine adına, diğer kamu idarelerine ait taşınmazlar ise tüzel kişilikleri adına tapu sicilinde tescil olunur. Hazine adına tescil edilen taşınmazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yönetilir. Bu tescil işlemleri, adına tescil yapılan idarenin taşınmazın bulunduğu yerdeki ilgili birimine bildirilir." şeklinde düzenlendi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum