Reklamı Geç
TOKİ İstanbul’da 4 bin 100 öğrenci kapasiteli yurtta KYK...

TOKİ İstanbul'da 4 bin 100 öğrenci kapasiteli yurtta KYK öğrencileri barındırmaya başladı

Öğrenci yurtları için düğmeye basan TOKİ İstanbul'da 4 bin 100 öğrenci kapasiteli yurtta öğrencilerin her türlü sosyal imkanı bulunan, otel konforunda tasarlanan dev yurtun Maltepe'de KYK tarafından ilk öğrencilerine hizmet vermeye başladığını duyurdu.

02 Kasım 2016 - 09:40 - Güncelleme: 02 Kasım 2016 - 09:55

Ülke genelinde sosyal konutlar, öğrenci yurtları, devlet projelerine el atan TOKİ Üniversite öğrencilerinin daha iyi şartlarda öğrenim hayatlarını yürütebilmeleri adına Türkiye genelinde yurt inşaatı atağına kalktı. TOKİ bu kapsamda Üniversitelerin en falza bulunduğu İstanbul'da 4 bin 100 öğrenciyi aynı binada barındıracak özel bir proje olarak KYK tarafından işletilmeye başlandığı ve otel konforundaki Maltepe Öğrenci Yurduna öğrencilerin yerleştirilmeye başlandığı bildirildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 2 Kasım 2016 - İstanbul

Devlet eliyle Türkiye'nin 81 ilinde sosyal konut projelerine imza atan TOKİ, öğrenciler için yurt inşaatlarında atağa kalktı. Ülke genelinde çok sayıda yurt inşaa eden idare yeni dönemde başta İstanbul olmak üzere Anadolu'nun bir çok ilinde yurt sorununu çözmek için adımlarını hızlandırdı. İdare bu kapsamda İstanbul Maltepe'de inşaa edilen Mimar Sinan Öğrenci Yurdu'nda KYK tarafından öğrenci alımlarının devam ettiği ifade edildi.

Konuya ilişkin açıklama, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) M.Ergün Turan tarafından yapıldı. TOKİ Başkanı Turan açıklamasında, "İdare olarak toplamda yaklaşık 71 bin 274 öğrenci kapasiteli 188 yurt ve pansiyonu projelendirdik. 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminde hizmete girecek 9 bin 629 kapasiteli 17 yurt ve pansiyon ile bu yıl yaklaşık 58 bin 66 öğrenci güvenli ve konforlu bir ortamda eğitimini sürdürebilecek. 13 bin 208 öğrenci kapasiteli 26 yurt ve pansiyonumuzun ise inşaatı devam ediyor." dedi.

İstanbul'a 4 bin 100 öğrenci kapasiteli yurt 

TOKİ tarafından İstanbul Maltepe'de inşa edilen 4 bin 100 öğrenci kapasiteli Mimar Sinan Öğrenci Yurdu, Anadolu Yakası'nın en büyük öğrenci yaşam alanı olarak öne çıkıyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından geçici kabulü yapılan yurda, şimdiden bin 800 öğrencinin yerleştirildiği ifade edildi. Maltepe'de hayata geçirilen TOKİ yurt projesi toplamda 33 bin 663,5 metrekare imar alanı üzerinde inşa edilen yurdun toplam inşaat alanı 135 bin metrekare ve proje 6 bloktan oluşuyor. TOKİ'nin inşaa ettiği Mimar Sinan Öğrenci Yurdu'nda 14 engelli odası olmak üzere toplam bin 43 oda ve KYK kullanımı için 59 depo alanının yanı sıra, tüm blokların bin 300 öğrenci kapasiteli yemekhane ile 884 kişilik oturma kapasiteli kantine bağlandığı geçişlerinin bulunduğu kaydedildi.

Adeta bir otel odası konforunda inşaa edilen dev kapasiteli öğrenci yurdu, banyo-wc, giysi dolabı, kitaplık ve her öğrenciye ait çalışma masası ile mini buzdolabının bulunduğu 4 kişilik odalarla öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklerle tasarlanmış ve donatılmış durumda. Spor salonu, mescit, otopark gibi pek çok gereksinimin ayrıntılı olarak tasarlandığı yurt, yaklaşık 700 kişilik konferans salonu, seminer ve sanatçı odaları ile de kültür sanat faaliyeti açısından aktif olabilecek bir platform sunuyor. Mimar Sinan Öğrenci Yurdu, parsel genelindeki toplam 9 bin 300 metrekare peyzaj alanıyla da dikkatleri üzerine topluyor.

Bu yurtta kalmak isteyen öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu  KYK http://yurtkur.gsb.gov.tr/YurtMudurlukleri internet sitesi üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..