TOKİ kura çekilişi için takvim tarihini verdi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut katıldığı bir televizyon programında önemli değerlendirmeler yaptı. Ömer Bulut, TOKİ başvuruları, kura çekilişi ve indirim kampanyası hakkında bilgi verdi. 

TOKİ kura çekilişi için takvim tarihini verdi.
Editor: Hatice Kolçak
18 Nisan 2019 - 15:03

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "50 bin sosyal konut kampanyası bizzat Cumhurbaşkanı tarafından 6 martta başladı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz. Halkımız yüksek talep gösterdi. Beklemiyorduk bu talebi bu kadarını.Vatandaşımzın Toki'ye olan güveni, beklentisini biliyorduk yine de yüksek geldi rakamlar." dedi.

TOKİ başvuruları 634 bin 724 'e ulaştı.

Bulut " 3 kategoride başvuru aldık. Normal vatandaşlarımız, emekli, engelli ve şehit ve gazi yakınları için son 2 gündür devam ediyor. Başvurular şu an itibari ile 634 bin 724 oldu." dedi.

Bulut "67 ilde 140 proje olarak hayat geçirmek istedik projelerimizi. Devamında diğer illerde de gelecek devamı. Strateji programında 250 bin konutluk proje var.Buna göre hedeflerimize gideceğiz.Başvurularda, emekliler için yüzde 20, engelli için yüzde 5, şehit ve gazi yakınları için yüzde 10 kontejan ayırıyoruz." açıklamasını yaptı.

Ömer Bulut "Bütün projelerimizde kura olacak. 19 nisan'da başvurular sona erecek. Başvurular yüksek olduğu için bir kısım projeleri hayata geçirmeye başladık. 3550 konut için ihale yaptık.Yüzde 15'ini hayata geçirme aşamasına geldik." ifadelerini kullandı.

Bulut "Cumhurbaşkanımızın özellikle yatay şehirleşmeyle ilgili çok özel vurguları vardı. Yatay şehirleşme noktasında Çevre ve Şehircilik Bakanımızın da hassasiyeti var. Değişimi ortaya koymak için 50 bine çıkarmak gerekiyordu konut sayısını iyi ki çıkartmışısız." dedi.

Kura takvimi 19 Nisan sonrası

Ömer Bulut kura taksvimi konusunda çalıştıklarını söyledi. Bulut, 19 Nisan'dan sonra gelecek pazartesi günü kura takvimi belirlenmiş olacak açıklamasını yaptı.

Kiradan daha düşük taksitler

Ömer Bulut "Toki'den alt gelir grubu vatandaşlarımız için konutu olmayanları ev sahibi yapmak amacıyla çalıştık. Biz aslında kira öder gibi kampanya başlattık. Sonra hesap yaptık baktık ki kiradan daha düşük taksit yapmışısız. Vatandaşımız ev sahibi olsun diye . 2+1 için 388 tl, 3+1 için  759 tl taksit ödeme söz konusu." ifadelerini kullandı.

İndirim kampanyasına başvuru 395 milyon

Yılda iki kez erken ödeme kampanyası yaptıklarını açıklayan Ömer Bulut "Devam eden indirim kampanyasıyla 210 bin bağımsız bölüm faydalanabiliyor. Birikimlerini değerledirmek, üzerine de kazanç sağlamasını düşündük. Yüzde 22 indirim yaptık. Borç bakiyesi tamamı yoksa bile yüzde 25'ini biriktirmişse bile yüzde 22 indirim yapıyoruz. Bu indirim kampanyasında 395 milyon  borç kapama söz konusu. İndirim kampanyasından faydalananların yüzde 77'si kendi birikimleriyle kapamış ve kredi kullanmamışlar." açıklamasını yaptı.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum