TOKİ’nin "Tarımköy" projesi ile çiftçilere tarım...

TOKİ'nin "Tarımköy" projesi ile çiftçilere tarım arazisi ve işletme kredisi

Türkiye'nin en büyük problemlerinin başında gelen kentlere göçü önlemek için düğmeye basan TOKİ, Tarımköy projesi sayesinde vatandaşa tarıma elverişli arazi tahsis etti, toplam 5 bin 747 konut inşa etti.

31 Temmuz 2017 - 13:39

Devlet eliyle konut üretimi gerçekleştirmeye devam eden TOKİ bu kez çifçiler için geliştirdiği "Tarımköy Projesi" sayesinde çiftçilere tarım arazisi ve işletme kredisi fırsatı sunuyor. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 31 Temmuz 2017 - İstanbul

Konuyla alakalı bilgiler veren TOKİ Başkanı M.Ergün Turan, "Tarımköy projelerimiz ile köylülere destek oluyoruz. Tarımköy projelerimizle altyapısı, konutları, sosyal donatıları, yolu, çocuk parkı ve çevre düzenlemesi olan modern köyler inşa ediyoruz" dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kırsal kesimde yaşayan vatandaşlara yönelik hazırladığı yeni uygulama sayesinde kentlere göçün önüne geçerken, nitelikli tarım ürünlerinin yetiştirilmesi için geliştirdiği "Tarımköy projesinde hedeflerine hızlı adımlarla ilerliyor.

Köyden kente göç sonucu oluşan çarpık kentleşmenin Türkiye'nin en önemli sorunlarından olduğunun altını çizen TOKi Başkanı Turan açıklamasında, "Kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza cazip yaşam alanları sunmak için Tarımköy projeleri uygulanmaya başladı. Şimdiye kadar Tarımköy uygulaması sayesinde toplam 5 bin 747 konut inşa ettik. Vatandaşlara tarıma elverişli arazi tahsis edilirken dağınık durumdaki yerleşim yerleri bir araya toplanıyor ve yerel mimari doku korunarak yenileniyor." dedi.

Vatandaşlara sosyal tesisleri ve altyapısıyla hazır, modern bir köyde yaşama imkanı sunulduğunu hatırlatan Turan, "Proje çerçevesinde vatandaşımızın barınma ihtiyacının sağlanması hem de ekonomik anlamda gelişim ile göç sorununa karşı Tarımköy uygulamaları alternatif bir önlem olmuş oluyor. Tarımköy projeleriyle her bölgenin ihtiyaç ve özelliklerine göre farklı konutlar yapıyoruz. Erzurum'da kış şartlarına uygun konutlar tercih ederken Mardin ve Şanlıurfa'da yöresel mimarinin ön plana çıktığı konutlar inşa ediyoruz." diye konuştu.

TOKİ 2017 yüzde 20 indirim kampanyası başlıyor

Tarımköy projesinin amacı!

Yerel halkın iş görmede örgütlenmesi, ülke içinde ve dışında pazarlanabilir nitelikte tarımsal ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, değerlendirilmesi, depolanması, bozulmadan saklanması, oluşturulacak şirket veya kooperatifler aracılığı ile pazarlanması, yöresel mimarinin korunup yenilenmesi, halkın yerinde iskanı, sağlıklı yaşanabilir konutlara kavuşturulmasına yönelik projeler oluşturularak şehre göçün önlenmesini sağlamayı, kurum ve kuruluşların mevcut imkanlarını bir araya getirmeyi, iş birliğini geliştirip güçlendirmeyi, mevcut kaynakların verimli kullanılması amaçlanıyor.

Tarımköy projelerimizle altyapısı, konutları, sosyal donatıları, yolu, çocuk parkı ve çevre düzenlemesi olan modern köyler inşa ediyoruz. Proje kapsamında toprağı olmayan çiftçilere tarım arazisi ve işletme kredisi veriliyor. Köyün su kaynakları, çayır, mera ve orman alanları da göz önüne alınarak mevcut köy mimarisi ve dokusunun korunmasına özen gösteriliyor. Tarımköyler, sel ve deprem gibi afetlere karşı zemini sağlam ve korunaklı yerler üzerinde hayata geçiriliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..