Trakya'da "trilyon kübik feet" doğalgaz rezervi olabilir

Kanada merkezli şirket Trakya'da doğalgaz mı buldu? Valeura'nın Üst Yöneticisinden Trakya'da büyük doğal gaz rezervi bulunacağına dair açıklamada bulundu.

Trakya'da
Editor: Hakan A.
02 Aralık 2018 - 13:25

Petrol ve doğalgaz anlamında Türkiye'de yeni rezervler su yüzüne çıkmaya başlıyor. Özellikle Trakya bölgesinde arama ve sondaj çalışmaları yürüten Kanadalı şirketin CEO'sundan çarpıcı açıklamalar geldi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 2 Aralık 2018 - İstanbul


Kanadalı enerji şirketi Valeura'nın Üst Yöneticisi Sean Guest, Trakya bölgesinde olduça büyük bir doğal gaz rezervi bulunacağına dair önemli bulgular bulunduğunu, buradaki rezervin "trilyon kübik feetler" civarında olabileceği açıklamasında bulundu.

Türkiye'de doğalgaz aramaları kapsamında son 7 yıldır önemli çalışmalara imza atan Kanada merkezli enerji şirketi Valeura'nın yöneticisi yapılan son çalışmalara ilişkin açıklamalar yaptı.

Valeura'nın Üst Yöneticisi Sean Guest tarafından yapılan açıklamada, "2017 yılı sonunda Trakya Havzası'nda Yamalık sahasında bir keşif yaptık. Buradaki doğalgaz rezerv rakamı trilyon kübik feetler civarında olabilir. Türkiye açısından yaşanabilecek gelişmeler heyecan verici. Buradaki potansiyel, gaz rezervlerinin bulunması için oldukça yüksek. Bu bölgedeki rezervleri test etmek için de 3 yeni kuyu kazarak bir çalışma başlatacağız. Daha da önemlisi ticari gaz akışı olacağını göstermek." ifadeleirni kullandı.

Valeura'nın daha önce açıklanan programına göre, Trakya'da çalışmaların aktif olarak devam ettiği 5 saha bulunuyor. Yamalık-1, İnanlı-1, Devepınar-1 ve Hayrabolu-10 sahalarının yanı sıra bir derin saha projesi de programda yer alıyor.