TÜFE ile kira artışı dahil 70 maddelik Torba Kanun Resmi Gazete'de

70 Maddeli yeni torba yasa Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

TÜFE ile kira artışı dahil 70 maddelik Torba Kanun Resmi Gazete'de
Editör: Hakan A.
18 Ocak 2019 - 07:24

Türkiye genelinde pek çok vatandaşın merakla beklediği Torba Kanun maddelerinden oluışan 70 maddelik torba yasa Resmi Gazete'de yayımlandı. TÜFE ile kira artışı hesaplamasını içeren resmi kanun maddeleri de Torba Yasa ile resmen yürülüğe girmiş oldu. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Ocak 2019 - İstanbul


Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren ve 70 maddeden oluşan Kanun Maddelerini içeren Torba Kanun resmen yasalaştı. İlgili kanun maddelerini içeren 70 maddelik Torba Yasa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürülüğe girmiş oldu.

Ve beklenen TÜFE ile kira artışı Kira bedelinin belirlenmesinde üretici fiyat endeksi (ÜFE) yerine tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) kira artış oranı olarak belirlenecek. 


 Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullardan ötürü Üretici Fiyat Endeksinin (ÜFE) Tüketici Fiyat Endeksine (TÜFE) göre çok yüksek çıktığı, ancak sadece 2018 yılı koşullarını göz önünde bulundurarak kira artış oranlarında TÜFE’nin esas alınması, buna mukabil kira artışlarının belirli bir değerleme katsayısına göre yapılmasına ilişkin bir değişikliğin veya her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığının içinde bulunulan yılın koşullarına göre hangi endeksin esas alınacak.

Üretici Fiyat Endeksinin 2018 yılında beklenilen rakamın çok üzerinde çıktığı, bu rakamın kira artışlarında baz alınması halinde kiracıların ağır maliyetlerle karşı karşıya kalacağı, bu sebeple kira artışlarında TÜFE oranının esas alınacak. TÜFE'de on iki aylık ortalama alınarak her ay yenilenecek olan kira sözleşmelerinde uygulanacak. 


18 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Torba Kanun maddelerinin ayrıntılarını görmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 1 Yorum