TürkAkım projesi nedir?

Tarihi enerji yollarını değiştiren, Rus doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya aktaracak olan dev proje Türk Akımı doğalgaz boru hattı açılışı yapıldı. İlk gaz akışı 08 Ocak 2020 tarihinde başladı. Peki nedir TürkAkım projesi, ne zaman başladı?

TürkAkım projesi nedir?
Editor: Hakan A.
08 Ocak 2020 - 13:41

Son yıllarda gerçekleştirdiği dev yatırım ve projeler sayesinde Dünya'nın enerji üssü olarak adlandırılan Türkiye için önemli dev projelerden birisi TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi. Dev proje sayesinde 8 Ocak 2020 tarihi itibariyle Rusya'dan çıkan Doğalgaz TürkAkım boru hattı ile Karadeniz altından Türkiye topraklarına akmaya başladı.

Emlak Pencerem / Kimdir, nedir?  - 08 Ocak 2020 - İstanbul


Rusya'nın yeni doğalgaz pazarları için Türk Akımı projesi sayesinde Avrupa'ya ineceği dev boru hattı açılışı yapıldı. Peki TürkAkımı nedir, nasıl bir projedir?

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı projesi nedir?

Türk Akımı (TürkAkım), Rusya topraklarından başlayıp Karadeniz altından Türkiye'ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesi olarak biliniyor. Bu sayede Türkiye'ye aktıralacak doğalgaz ile Avrupa'ya taşınması planlanıyor. Proje ile alakalı öneri, Türkiye'ye 1 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirdiği devlet ziyareti esnasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı. Sonrasında bugüne kadar adım adım projenin her etabı için hummalı bir süreç tamamlanmış oldu. Tamamlanan inşaa süreci sonrasında Rusya'dan çıkan doğalgaz, Türk Akım boru hattı sayesinde Karadeniz altından Türkiye topraklarına bağlanarak ilk akış 8 Ocak 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katıldığı törenle başlatılmış oldu.

türk akımı doğalgaz boru hattı projesi 8 ocak 2020

Toplam 3 etap olarak tasarlanan TürkAkım boru hattı projesi kapsamında, Avrupa ayağı olan TürkAkım - 2, Avrupa’ya yıllık 15.75 milyar metreküp gaz aktarımı sağlayabilecek. İlk etap Karadeniz altına boru hattı döşenmesi işi 2018 yılında tamamlanmış ve boru hattı Türkiye topraklarına ulaşmıştı. TürkAkım sayesinde Rus doğalgazı Avrupa’ya Türkiye üzerinden nakli gerçekleştirilecek ve bölgenin en büyük enerji koridoru durumuna gelecek.

Rus doğal gazını Türkiye'ye ve Avrupa'ya nakledecek TürkAkım doğal gaz boru hattının aktif olmasıyla birlikte;

✔  İthalat kapasitemizde 1,75 milyar metreküp bir artış sağlanacak,

✔  Türkiye’nin bölgedeki etkisi artacak,

✔  Enerji arz güvenliği için kilit bir çözüm olacak,

✔  Deniz kesimi, 935 km uzunlukta 2 boru hattından oluşuyor

✔  Toplam kapasitesi 31,5 milyar metreküp


türkakım projesi nedir? 8 ocak 2020
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!


EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.