Reklamı Geç
Türkçe isim furyası Emlak Konut projelerine sıçradı

Türkçe isim furyası Emlak Konut projelerine sıçradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteğiyle Arena isimli stadyumlarda yapılan Türkçe isim değişikliği Emlak Konut GYO projelerine uzandı. Emlak Konut projelerinde yabancı isimlerle konut üretilmeyecek, mevcut devam eden projelerde isimler değiştirilecek.

02 Haziran 2017 - 10:44

İlk olarak stadyumlar'da kullanılan Arena ismi ile gündeme gelen Türkçe isim kullanılmasında flaş gelişme yaşanıyor. Şimdi Emlak Konut GYO tarafıondan hayata geçirilen konut proje isimlerinde Türkçe isimler kullanılacak. Emlak Konut GYO isim değişikliği için düğmeye bastı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 2 Haziran 2017 - İstanbul

Türkçe'nin daha etkili kullanılması ve yabancı isimlerde kullanılan Arena ile başlayan tartışmalar hızla yerini Türkçe isim kullanımına bırakırken, bu kez konut projelerinde kullanılan isimler gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk olarak geçtiğimiz haftalarda gündeme getirdiği stadyumlarda kullanılan Arena isminin kullanılması ile dillendirildi. 

Türkçe isim konusunda flaş bir adım atan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) kendi projelerinde kullandığı yabancı isimleri değiştirme konusunda harekete geçtiği kaydedildi. Emlak Konut yetkilileri isim değişiklikleri ile alakalı olarak düzenledikleri toplantıda konut projelerinde Türkçe isimlere dönüşün adımlarını atmak için özel görüşme dahi yaptılar.

Türkiye'de özellikle spor kulüpleri tarafından yeni yapılan stadyumlarda sıkça kullanılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isimleri değiştirin isteği üzerine tüm kulüpler isimlerini değiştirerek "Stadyum" ismini kullanarak değiştirmesi gündemde gheniş yer bulmuştu.

Ülke genelinde ise en fazla yabancı kelime kullanımı dükkan, mağaza, şirket ve konut projelerinde sıkça kullanılmakta. Özellikle konut projesi üreticileri pek çok projede yabancı isimler kullanıyor. Türkiye'nin en büyük proje geliştiricisi Emlak Konut GYO ise konuya duyulan hassasiyet nedeniyle devam eden ve yeni projelerinde isimlere daha dikkatli seçilmesini sağlayacak. Yeni projelerin tamamında büyük bir hassasiyet gösterilerek Türkçe isimli konutlar üretilecek.

Adeta bir furya haline dönüşen Türkçe isimlerin kullanımı konusunda Emlak Konut GYO'nun bu önemli hamlesi sonrasında, inşaat şirketleri bireysel olarak yeni projelerinde değişikliğe gider mi bilinmez. Fakat yeni dönemde isim verilirken iki kere düşünüleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..