Yerli otomobil prototipi 2019'da

Türkiye'nin yerli ve milli otomobili için geri sayım sürerken, Bakan Varank'tan yerli otomobil prototipi ile alakalı flaş açıklama geldi. Yerli oto prototipi 2019'da görücüye çıkacak...

Yerli otomobil prototipi 2019'da
Editor: Hakan A.
13 Kasım 2018 - 07:49

Türkiye'nin yerli ve milli otomobilinde flaş gelişme! Yerli otomobil konusunda çalışmalar aralıksız devame derken, elektrikli modeller ön planda olacak. Diğer taraftan ilk prototip için tarihler belli olmaya başladı. Babayiğitler yerli otomobilin ilk prototipini 2019'da görücüye çıkartmaya hazırlanıyor. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 13 Kasım 2018 - İstanbul


Babayiğit iş grubu ile yola çıkılan ve her yönüyle yerli ve milli üretimlşe hayata geçirilecek Türkiye'nin yerli otomobilinde süreç hızla işliyor. Gizli ve hızlı çalışmalar Yerli Otomobil için devam ederken, 2019 yılında çok önemli heyecan verici günler bekleniyor. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2019 bütçesinin görüşmeleri başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sunumunda yerli otomobilin prototipinin 2019 yılında üretileceğini ifade etti. Bakan Varank açıklamasında ayrıca, "Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacak. Amacımız orta-yüksek ve yüksek teknolojili üretimin payını uluslararası pazarlara entegre bir biçimde daha da artırmak" diye konuştu.

Elektrikli otomobilde çağı ve geleceği yakalamak için çalışmalarını sürdüren yerli otomobili üretecek babayiğitler ilk prototip için geri sayıma başladılar. Proje orta vadede tek bir platform üzerinde üretilecek 3 farklı elektrikli araç modelinden oluşacak. Üç fazdan oluşacak proje için yaklaşık 15 yıl sürecek bir yatırım hamlesi ile proje hayata geçirilmiş olacak.

Dünya genelinde uluslararası tüm markalar ile rekabet edecek yerli marka araçların ilk modelini planlandığı üzere 2019 yılında prototip, 2021 yılının sonunda ise seri üretime geçilmiş olacak.