Yıkımına başlandı! `Yeni AKM Binası`...

Yıkımına başlandı! `Yeni AKM Binası` 2019`da bitecek

Adı bile belli kesimler arasında büyük tartışmalara neden olan Taksim Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için ilk kazma vuruldu. Yeni AKM Binası için eski binanın yıkımına başlandı.

Yıkımına başlandı! `Yeni AKM Binası` 2019`da bitecek
Editor: Hakan A.
13 Şubat 2018 - 18:58 - Güncelleme: 13 Şubat 2018 - 19:04

Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için düğmeye basıldı. İnşaat çalışmalarına başlanılan Yeni AKM Binasının 2019 yılında tamamlanması öngörülüyor. Adı her geçtiğinde büyük tartışmaların yaşandığı tarihi Taksim AKM'de yıkım çalışmalarına başlandı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Şubat 2018 - İstanbul

İstanbul'un tam kalbinde Taksim'de bulunan tarihi Kültür Merkezi AKM'de inşaata başlanıyor. Eski AKM Binasının yıkılarak yenisinin inşaatına başlanacak. Yıkım çalışmaları için işçilerin çalışmalara başladığı gelen son dakika haberleri arasında.

1934 yılından bu yana ayakta duran tarihi AKM Binası içinilk kazma vuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat özel bir sunumla hazırlanan yeni binanın yapımına ilişkin detayları 2 Kasım 2017'de açıklamıştı. Şubat 2018'e gelindiğinde ise Atatürk Kültür Merkezi AKM için start verilerek yıkımına başlandı.

Yıkılacak binanın yerine yapılacak 2 bin 500 kişilik opera binasının 2019'un ilk çeyreğinde bitirilmesi planlanıyor. İnşa edilecek Yeni Atatürk Kültür Merkezi binasında, 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane, 885 araçlık otopark bulunacak.

Yeni AKM Binasının mimari tasarımını ise eski binanın tasarımcısı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu olan Murat Tabanlıoğlu tarafından tasarlanmıştı. 

Tamamlandığına Atatürk Kültür Merkezi yeni haliyle sanatsevrlere, İstanbullulara böyle hizmet verecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum