2017’de kimler emlak vergisi ödemeyecek?

2017'de kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Emlak vergisi 2017 ilk taksit ödemeleri için geri sayım başlarken, bu yıl kimler emlak vergisi ödemeyecek? Emlak vergisi muafiyetinden kimler faydalanacak? Ev sahipleri için emlak vergisi ödeme kılavuzu için tıklayın.

02 Mayıs 2017 - 08:08 - Güncelleme: 04 Mayıs 2017 - 13:27

Milyonlarca ev sahibi için kritik geri sayım başladı. Emlak vergisi ödeyecek ev sahiplerinin en çok merak ettikleri soruların yanıtları haberimizde. 2017'de Kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 2 Mayıs 2017 - İstanbul

2017 yılı emlak vergisi ilk taksidi ödemelerinde kritik aya girildi. Milyonlarca ev sahibi, iş yeri sahibi 1 Mart itibariyle başlayan taksit ödemelerinin ilkini yatıracaklar. Emlak vergisi ödemelerinde 1.taksit için son ödeme tarihi ise 31 Mayıs 2017. 

Her yıl olduğu gibi en fazla merak edilen soruları EmlakPencerem.com olarak siz okuyucularımız için bir kez daha derledik ve 2017 Emlak vergisi ödeyecek ev sahiplerine rehber niteliğinde ipuçlarını paylaştık.

Emlak Vergisi Muafiyetinden kimler yararlabiliyor?
 
Emlak Vergisi bazı durumlarda uygulanmıyor. Kimlerin sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabileceği Emlak Vergisi Kanunu'nda belirleniyor. Sıfır oranlı Emlak Vergisi'nden yararlanbilmek için öncelikle aşağıdaki şartlardan birini taşıması ve bağlı olduğu belediyeye kendisiyle ilgili dilekçe vermesi gerekiyor. Aksi halde emlak vergisi muafiyetinden faydalanamıyor kendisine borç tahakkuk edebiliyor.
 
Muafiyet şartlarını taşıdığı halde belediyeye dilekçe vermediği için kendisine borç tahakkuk etmiş olanlar geriye dönük 5 yıl için varsa ödenenen emlak vergisi iadesini belediyeden istiyebiliyorlar. Bunun için ilgili belediyeye düzeltme dilekçesi ile birlikte muafiyet şartlarından birini taşıdığını gösteren ilgili formu doldurup vermesi gerekiyor. Belediye düzeltmeyei yapmaz ise bunun için vergi mahkemelerinde dava açılabiliyori
 
Kimler Emlak Vergisi ödemeyecek
 
Emekliler, işsizler, ev hanımı, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri sahip oldukları brüt 200 metrekarenin altındaki tek konutları için emlak vergisi ödemiyorlar. Bunun için;

a - Emekliler, işsiz ve ev hanımlarının emekli maaşları hariç, 29 bin lirayı aşan faiz, repo, fon kar payı, temettü gibi gelirinin olmaması lazım.

b - Dükkân, arsa ve araziye sahip olmak gelir getirmediği sürece sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanmaya engel değildir 

c - Hisseli eve sahip olan emekli, işsiz veya ev hanımları emlak vergi muafiyetinden hisse miktarı kadar faydalanırlar. Evin büyüklüğünün 200 metrekareyi geçmemesi gerekir. Örneğin 300 metrekare büyüklüğünde bir evin 2 hissedarının sahip olduğu miktyar 150 olsa da evin tamamı sınırı geçtiği için emlak vergi muafiyetinden faydalanılmaz. 

d - Emekli, işsiz, ev hanımlarının sahip oldukları brüt 200 metrekarenin altındaki tek konutun dışında miktarına bakılmaksızın başka bir evde hissesi varsa sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamaz. Her ikisi içinde emlak vergisi ödenmelidir.

e -  Sıfır oranlı Emlak Vergisinden yararlanmak için evde oturma şartı yoktur. Sahip olduğu tek konutu kiraya verip kendisi de kirada oturan emekli, işsiz ve ev hanımları emlak vergi muafiyetinden yaralanabilir.

f - Sürekli ikametgâh olarak kullanılmayan, yazlık niteliğinde ara sıra kullanılan evler için sıfır oranlı emlak vergisi uygulanmaz. 

g - Brüt 200 metrekarenin altında tek konuta sahip olan engelliler gelirlerine bakılmaksızın sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabilirler.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..