Reklamı Geç
Konutun tapudaki emlak vergisi değeri neden önemli?

Konutun tapudaki emlak vergisi değeri neden önemli?

Tapu’ya emlak vergi değeri üzerinden tapu harcı yatırılması, aynı şekilde tapudaki değerin emlak vergisi değerinin altında olmaması gerek evin gerçek satış değeri ile Tapu rakamı birbiriyle örtüşmeli.

05 Kasım 2016 - 10:06 - Güncelleme: 05 Kasım 2016 - 10:08

Ev hayali kurarak bir konut almak isteyen tüketiciye tapuda emlak vergisi oyunu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 5 Kasım 2016 - İstanbul

Ülkemizde konut alım satımında bir çok hata yapılabiliyor. Bu hatalardan bir tanesi, evin gerçek satış değeri ile Tapu’daki rakam birbiriyle örtüşmesi gerekirken tutmuyor. Aynı şekilde tapudak değerin emlak vergi değerinin altında olmaması gerekiyor. Ancak bazı durumlarda emlak vergi değerinin altında gayrimenkul satılabiliyor. Bu durumda Tapu’ya emlak vergi değeri üzerinden tapu harcı yatırılması lazım ama gerçek satış değerininde memura söylenerek tapuya yazdırılmasıda gerekiyor.

 Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni ve Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak www.haticekolcak.com üzerinden yanıtladığı sorulardan bir tanesi yaşanan durumun vehametini gözler önüne seriyor.

Soru: Hatice hanım merhaba. 2014 yılında 350 bin liraya ev aldık. Şimdi satmayı düşünüyoruz ama karşımıza bir sorun çıktı. Evi aldığımız müteahhit faturayı 350 bin olarak kesmiş ama tapu satışı 160 bin lira olarak yapılmış. Evin emlak değeri ise 230 bin lira olarak görünüyor. Kafamız karıştı hangi rakamı dikkate almamız gerekiyor. Yazılarınızdan okuduğum kadarıyla geriye dönük problem karşımıza çıkabilir diyorsunuz. Bu durumda ne öneriyorsunuz. Bir düzeltma yapılabilirmi?

Cevap: Merhaba.. Alım satım yapılırken herşeyi müteahhite bırakmamak lazım. Tüketicininde bu konuda çok dikkatli olması, önemli konularda bilgi sahibi olması ya da en azından bilen birilerine sormasında fayda var. Nitekim karşı tarafta hata yapıyor gördüğünüz gibi. Ki, böyle bir durumda ceza alıcı ve satıcıya ayrı ayrı uygulanır. Bir satışta 3 farklı rakam olabilirmi diyenler vardır belki ama işte oluyor.. Öncelikle şu anki satışı evinizin gerçek alım satım değerinden gösterin ve tapu satışını bu rakamdan gösterek harçları ödeyin. Daha sonra geriye dönük 2014 yılında evi ilk aldığınız zaman için Tapu Müdürlüğüne pişmanlık dilekçesi vererek değerini gerçek değerine yani 350 bin liraya yükseltin. Böylece geçmişte yapılan hatayı gecikme cezalarını ödeyerek düzeltebilirsiniz. Hem 5 yıl içinde tekrar evi sattığınız için değer artış kazancı oluşmaz veya daha az vergi çıkacaktır. Bu düzeltmeyi bu aralar yaparsanız gündemdeki vergi affındanda yararlanacağınız için cezaların büyük bir kısmı affolur. Geçmişe dönük düzeltme vermezseniz Maliye sizi mutlaka tespit edecektir o zamanda daha büyük cezalar ödemek zorunda kalırsınız.. Kolay gelsin..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..