2018`de kentsel dönüşüm kira yardımı 960 TL oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 yılı kentsel dönüşüm kira yardımı ücretlerini açıkladı. Buna göre mülk sahipleri için İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde 960 liraya, nüfusu daha az olan illerde ise  595 liraya kadar artırdı. İşte il il kentsel dönüşüm kira yardımı ücretleri.

2018`de kentsel dönüşüm kira yardımı 960 TL oldu
Editor: Hakan A.
30 Ocak 2018 - 13:12

Bu yıl kentsel dönüşüm kira yardımının ne kadar artacağını emlakpencerem.com okurları için hazırladık. Emlak Pencerem ekibi olarak dört gözle beklenen kentsel dönüşüm kira yardımı artış rakamlarına ilişkin Bakanlık açıklaması yapıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Büyükşehirler başta olmak üzere, Türkiye genelinde kentsel dönüşüm kira yardımlarına ilişkin ücretler kademeli olarak artırıldı. İşte Bakanlığın açıkladığı il il kentsel dönüşüm kira yardımı listesi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 30 Ocak 2018 - İstanbul

 

Türkiye genelinde 2018 yılında Kentsel Dönüşüm büyük bir hızla devam ederken, devlet tarafındnan yapılan kira yardımıda artacak. 2018 yılında kentsel dönüşüm kira yardımının mülk sahipleri için İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde en yüksek 960 liraya, nüfusu daha az olan illerde ise  595 liraya kadar artış yaşandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından illerde yapılacak olan kira yardımları kapsamında ücretler güncellendi. 2018'de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımları, Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki (TÜFE) artış oranlarına göre güncellenerek bu sabah Bakanlık resmi internet adresinde yayımlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki kira yardımı 860 liradan 960 liraya yükseltilirken, en düşük kira yardımı ücreti ise 595 TL olarak belirlendi.

Türkiye genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projelerinde, riskli alanların ve riskli yapıların kentsel dönüşüm kapsamında sağlıklı ve güvenli yaşam alanları haline getirilmesi amacıyla 31 Aralık 2012'de yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında, riskli yapı olarak tespit edilen yapılarda hak sahiplerine ödenecek olan kira yardımları TÜFE doğrultusunda 2018 yılında güncellenerek arttırıldı.

Bu kapsamda illere göre kira yardımları en düşük 595 lira, en yüksek 960 lira olacak...

Bakanlık sitesinde yer verilen bilgilere göre,  kentsel dönüşüm kira bedeli Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis'te 595 lira oldu. Bu şehirlerde kiracılara bir kereye mahsus bin 190 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 2 bin 975 lira ödenmesi kararlaştırıldı.

Kentsel dönüşüm kira yardımının 675 lira olduğu Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce'de ise kiracılara bir kez olmak üzere bin 350 lira, sınırlı ayni hak sahibine 3 bin 375 lira olarak ödemeler yapılacak.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale'de ise kentsel dönüşüm kira yardımı 755 lira olacak. Bu kentlerde kiracılara bir kez olmak şartıyla bin 510 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 3 bin 775 lira olarak ödeme yapılacak. 

Kentsel dönüşüm kira yardımı Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van'da 830 lira olarak belirlendi. Bu şehirlerde kiracılara bir kez olmak şartıyla bin 660 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 4 bin 150 lira verilecek.

Kentsel dönüşüm kira yardımının 905 lira olarak belirlendiği Adana, Antalya, Bursa ve Konya'da da kiracılara bir kereye mahsus olmak üzere bin 810 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 4 bin 525 lira ödenecek. 

Kentsel dönüşüm kira yardımının 860 liradan 960 liraya yükseltildiği üç büyük şehir Ankara, İstanbul, İzmir'de de kiracılara bir kez olmak şartıyla bin 920 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise yine bir kez olmak üzere 4 bin 800 lira aktarılacak.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum