2018 tapu harcı masrafı ne kadar tutacak?

Emlak alım satımında önemli başlıklardan biri tarafların tapu masrafları. Nasıl hesaplanacak, ne kadar tutacak? 200 bin tl'ye satın alınacak bir evin tapu harcı masrafı ne kadar tutar?

2018 tapu harcı masrafı ne kadar tutacak?
Editör: Hakan A.
08 Kasım 2017 - 19:31

Gayrimenkul sektöründe en fazla merak edilen ve araştırılan konu başlıklarından biri olan tapu harcı masrafları ne kadar tutar sorusunun yanıtı emlakpencerem.com da. Her türlü emlak ve gayrimenkul konularında uzman kadrosuyla vatandaşa bilgiler sunan sitemizde yer alan bu haberde tapu harcı masrafı hakkında en yeni ve güncel bilgileri okuyacaksınız.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Kasım 2017 - İstanbul

2017 sona ererken, ev sahibi olacaklar, yatırım yapacaklar için önemli bir bilgi tapu harcı masrafları. Muhtemeldir ki 2018 tapu harcı masrafları da benzer bir durum seyredecek. 2018 tapu harç ve masraflarında  bir değişiklik olması durumda gerek bu haber içerisinde gerekse tapu harcı güncel rakam ve oranları dışında örnek hesaplamasını bir başka haberde yayımlayacağız.

Ev sahibi olmak isteyenler, yatırım yapacaklar için ekstra bir masraftır tapu harçları. Meblağ olarak her zaman alınacak olan taşınmazın değeri ile alakalıdır. BU yüzden alınan evin pazarlığı sıkı sıkıya yapılır ve tapu masraflarının kimin tarafından karşılanacağı bir şekilde taraflar arasında pay edilir. 

Ülkemizde genel olarak tapu alım satım harcı masrafları alıcılar tarafından karşılanmaktadır. Alıcı olan tapu harcı masraflarını öder. Extrem bir durum olmadığı her halükarda emlak satın alacak, yatırım yapacak vatandaş tapu harcı masrafını karşılamaktadır. Son yıllarda pek çok alım satım işlemi ise takas yolu ile gerçekleştiriliyor. Vatandaş beğendiği bir evi, sahibiyle anlaşarak başka bir evle takas yapabiliyor. BU tür durumlarda ise tapudan doğacak harç ve masraflar taraflar kendi alacakları evler için anlaşarak ödemektedir.

Gayrimenkul danışmanları bu konuda tecrübeli ise, tapuda işiniz kolay. Yeni dönemde tapu dairelerinde uygulamalar oldukça hızlı gerçekleştirilirken, işten anlayan emlakçınız sizleri hızlı biçimde yönlendirerek tüm detaylardan kolaylıkla halletmeniz mümkün.

Tapu harcı nedir, nasıl hesaplanır?

Son güncel bilgiler ışığında 2017 tapu harcı masrafları çerçevesinde gayrimenkul alım satımı esnasında, konut, ev, emlak, daire vs. yasal oran satış bedeli üzerinden Binde 20 olarak (%2) alıcı ve satıcı tarafından paylaşılır veya alıcı tek başına öder.

Tablo halinde örnek tapu harcı masrafı hesaplamasına ilişkin altta verilen tabloda 100 Bin TL için ve 200 Bin TL için ödenmesi gereken olan tapu harcı masrafını sizler için hesapladık.

2018 Örnek Tapu Harcı Hesaplaması (Tapu masrafları 2017 yılı içinde geçerlidir)

Alacağınız evin fiyatı

Alıcının ödenmesi gereken harç tutarı

Satıcının ödenmesi gereken harç tutarı

Tapu döner sermayesine ödenecek tutar

100 Bin TL ise

Bin 500 TL

Bin 500 TL

82 TL

200 Bin TL ise

3 Bin TL

3 Bin TL

82 TL

Tapu Bilgileri Sorgulama

Alacağınız, yatırım yapacağınız gayrimenkule dair tapu bilgilerini sorgulamak isteyebilirsiniz. Nasıl yapacağım bu işlemi diye sakın düşünmeyin oldukça kolay. Bu iş için bir danışmanınız varsa ondan yardım alabilirsiniz. Kendi başıma hallederim derseniz şayet e-devlet üzerinden bu işlemi yapabilmeniz mümkün. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü e-devlet üzerinden buradan https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama adresine tıklayıp sizden istenilen bilgileri girerek işleminizi hızla sorgulayabilirsiniz. 

tapu harcı masrafı 2018 nasıl hesaplanır, kimler ne zaman öder?

e-devlet üzerinden online hesaplama ve harç yatırma işlemi

 Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından internet üzerinden hızla sizlere verilen bir numara sayesinde online sorgu ve hesaplamanızı interaktif olarak yapabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme aracından karşınıza çıkacak. Bu hizmet ile Tapu Harç Sorgulaması yapıp, Döner Sermaye Ödemelerini yapabilirsiniz. Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü işbirliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulan bu hizmete buradan https://www.turkiye.gov.tr/tapu-harc-sorgulama adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum