2020 Doğalgaz bağlantı bedeli ne kadar oldu?

2020 Doğalgaz bağlantı bedeli ne kadar oldu?

Doğalgaz abonelik ücretlerine ilişkin 2020 yılı abonelik, bağlantı bedelleri açıklandı. İşte zamlı tarife ile 2020 yılı doğalgaz bağlantı ücreti. Elektrik kesme ve bağlama ücretleri de güncellendi.

Editor: Hakan A.
29 Aralık 2019 - 14:22

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren doğalgaz abonelik ücret tarifesi güncellendi. Türkiye genelinde evine, iş yerine doğalgaz bağlantısı yapacaklar dikkat! Bağlantı ve abonelik ücret tarifeleri güncellendi. Peki 2020 doğalgaz abonelik ücreti kaç lira olacak? 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri   - 29 Aralık 2019 - İstanbul


Ev ve iş yerleri için doğalgaz aboneliği yaptıracaklar için 2020 yılı ücret ve tarifeleri ne kadar olacak? Doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından 2020'de uygulanacak abone bağlantı bedeli kaç TL zamlandı, ne kadar ödeme yapılacak?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi bbüyükşehirler dışında Türkiye genelinde yeni abonelik işlemleri ile alakalı bazı kalemlerde 2020 zamları yapıldı. Çok sayıda vatandaş doğalgaz abonelik ücret tarifesini merak ediyor. Güvence bedeli, sayaç açma, kapatma gibi doğalgaz ile ilgili bazı ücret ve tarifeler merak konusu olmuş durumda. 

Konuyla ilgili resmi duyuru ise EPDK tarafından yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) doğalgaz bağlantı bedellerine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürülüğe girmiş oldu. Böylece 2020 yılında doğalgaz ile alakalı pek çok kalemde zamlı tarifelere geçilecek. 1 Ocak 2020 itibariyle 2020 doğalgaz abonelik ücretleri zamlı tarifeye geçmiş olacak.

1 Ocak itibariyle abonelik bağlantısı için ödenecek ücret ne kadar?

EPDK tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında, doğalgaz dağıtım şirketlerince 2020 senesinde uygulanacak abone bağlantı ücreti 656 lira 70 kuruş olarak belirlendi.

DOĞALGAZ SAYAÇ DEĞİŞİM ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

Türkiye genelinde zamlı tarife için geri sayım sürerken, soğalgaz sayaş değişim ücreti merakl ediliyor. Kombi için geçerli güvence bedeli 563 lira 90 kuruş, konutlardaki doğalgaz sobası için geçerli güvence bedeli 503 lira ve ön ödemeli sayaç değişim bedeli de 268 lira 70 kuruş olarak açıklandı.

1 Ocak 2020 sabahı itibariyle geçerli olacak güvence birim bedellerinin, sanayi ve ticarethane abone grubu için 93 lira 70 kuruş, mesken aboneleri için 33 lira, şehit aileleri ve muharip gaziler için 16 lira 50 kuruş ve tarımsal sulama, aydınlatma ve diğer aboneler için 44 lira 50 kuruş olarak vatandaştan tahsil edilmeye başlanacak.

ELEKTRİK KESME-BAĞLAMA BEDELİ NE KADAR?

Elektrik kesme-bağlama bedellerinin ise alçak gerilim için 37 lira 30 kuruş ve orta gerilim için 189 lira 80 kuruş olarak açıklanırken, 10 kilovat ve altı çatı ve cephe güneş enerjisi sistemleri kurulumu için elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılacak proje onay bedeli 126 lira 90 kuruş, proje kabul bedeli ise 168 lira 10 kuruş olarak uygulanacak.


2020 doğalgaz abonelik ücreti bedeli güncel tarife
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.