2020 Mücbir Sebep Halinden Faydalanacak Sektörler Hangileri?

Koronavirüs salgını nedeniyle mücbir sebep bir kez daha gündemde. Peki mücbir sebep nedir, mücbir sebep halinde faydalanacak sektörler hangileri?

2020 Mücbir Sebep Halinden Faydalanacak Sektörler Hangileri?
Editör: Hakan A.
19 Mart 2020 - 16:50

Cumhurbaşkanı erdoğan tarafından dün kamuoyuna açıklanan koronavirüs tedbirleri kapsamında ekonomide alınan tedbirler çerçevesinde mücbir sebep halinde faydalanacak sektörler belli oldu. Peki hangi sektörler mücbir sebep halinden faydalanabilecek?

Emlak Pencerem / Ekonomi Merkezi - 19 Mart 2020 - İstanbul


Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2020 yılında Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, Muhtasar (İşyeri kira, serbest meslek ve ücret ödemelerinden yapılan vergi kesintileri) ve KDV beyannameleri ile SGK prim hizmet belgelerine ait Nisan, Mayıs, Haziran ödemelerinin ertelenmesinden yararlanan sektörler açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılı koronavirüs nedeniyle ekonomide alınan tedbirlerle alakalı mücbir sebep halinden faydalanacak sektörüleri açıkladı. Diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ortak canlı yayında ekonomik paket ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. Bakan Albayrak, 'Çok dinamik bir süreç. Panik yapmaya gerek yok. (Tüketici kredileri ve kredi kartı borcu) Etkilendiğini beyan edenlerle ilgili altyapıyı kurgularız. Kurumlara, şirketlere, esnafa ve vatandaşımıza sürecin etkilerini minimuma indirmek için tüm desteği sağlarız. Bu paket, bu süreçten etkilenen tüm kurumlara bir likidite sunuyor. Bu manada 100 milyarın ötesinde bir paket. Türkiye, bu süreci sıkı ve güçlü tedbirlerle olumsuz etkileri en az yaşayarak atlatacak. 2020‘nin ilk çeyreğini hedeflerin üstünde bir büyüme ile kapatacağız.2020 Mücbir Sebep Halinden Faydalanacak Sektörler Hangileri?

Mücbir Sebep Nedir?


Kişilerin idareye karşı yükümlülüklerini yerine getirmelerini önleyen mücbir sebepler hakkında bazı kanun ve yönetmelik hükümleri mevcuttur. Bu kurallar incelendiğinde, idareye takdir yetkisi bırakılan durumlarda, bir hadisenin mücbir sebep sayılması için; idareye karşı bir taahhüdün veya yükümlülüğün yerine getirilmesini engellemesi, idarenin muhatabı kişilerin kusurundan kaynaklanmaması ve kişilerin ortadan kaldırmaya gücünün yetememesi gerekmektedir. Bu bağlamda idare teşkilatına dahil birim, makam ve görevlilerin işlem ve eylemleri de kişiler bakımından mücbir sebep olarak kabul edilmelidir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum