Açık arttırmada satın almıştı! Türkiye'nin 3. sondaj gemisi yola çıktı, geliyor...

Türkiye Akdeniz'de sondaj ve arama faaliyetleri kapsamında açık arttırma yöntemi ile satın aldığı üçüncü sondaj gemisi ülkeye gelmek üzere yola çıktı..

Açık arttırmada satın almıştı! Türkiye'nin 3. sondaj gemisi yola çıktı, geliyor...
Editor: Hakan A.
26 Şubat 2020 - 14:05 - Güncelleme: 26 Şubat 2020 - 14:06

Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi ülkeye gelmek için yola çıktı. Geçtiğimiz günlerde bir açık arttırmada satın alınan dev sondaj gemisi, Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi olarak faaliyete başlayacak!

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 26 Şubat 2020 - İstanbul


Türkiye, Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramaları kapsamında işleri hızlandıracak yeni bir sürece giriyor. açık arttırmada satın alınan Türkiye'nin dev sondaj gemisi yola çıkarak ilerlemeye başladı. Ülke karasularına gelmek için gün sayan yeni sondaj gemisi oldukça düşük bir maliyetle satın alındı.

Konuyla alakalı resmi açıklama ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den geldi. Bakan Dönmez, Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisinin yola çıktığını ifade etti.

Dönmez, sosyal medya twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla, 'Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği üçüncü sondaj gemimiz yola çıktı. Milletimizin desteğini yelkenine dolduran gemimiz ülkemize doğru ilerliyor. Hayırlı ve uğurlu olsun.' ifadelerini kullandı.

Şubat ayı başında açık arttırmadan satın alındı!

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Fatih ve Yavuz’u Norveç piyasasından satın alınan iki sondaj gemisinden sonra bu kez 3. sondaj gemisini Şubat ayı başından açık arttırmadan satın aldı. Samsung firmasının sahibi olduğu ve 2012 yılında 600 Milyon dolara yaptırdığı Sertao adlı sondaj gemisi için düzenlenen açık artırmaya katılan TPAO, devam eden pazarlıklar sonucu gemiyi 37.5 milyon dolara satın almıştı.

sertao sondaj gemisi Türkiye'nin 3. sondaj gemisi ülkeye geliyor