Akkuyu Nükleer için Ankara OSB’de eleman yetişecek

Akkuyu Nükleer için Ankara OSB'de eleman yetişecek

Akkuyu Nükleer Güç Santrali faaliyete geçtiğinde 1. OSB'ye yaklaşık 8 milyar dolar olumlu katkı sağlayacak, 15 yeni eleman burada yetiştirilecek...

19 Haziran 2017 - 12:34 - Güncelleme: 19 Haziran 2017 - 14:09

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) gündemdeki yerini korurken, Enerji'de Türkiye için yeni bir çağın kapıları aralanıyor. Geçtiğimiz hafta EPDK'dan lisansını alan Akkuyu NGS için geri sayım başlarken, şimdiden adı dahi belli bir ekonomi oluşturdu. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Haziran 2017 - İstanbul

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını sonlandırmak amacıyla gündemdeki yeri hızlandırılan nükleer santral projelerinde çalışacak personeli yetiştirilmesi için çalışmalarda yeni döneme giriliyor. 

Enerjide ülkeyi farklı bir kategoriye taşıyacak olan nükleer yatırımlarda takvim hızlandırılırken, ASO 1. OSB Başkanı Nedim Durukan Akkuyu ile alakalı açıklamasında, Nükleere 15 bin eleman yetiştireceğiz, Ankara’ya 8 milyar dolar geleceğini hatırlattı.

Başkent Ankara'da 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde açılacak okulda nükleer tesislerde çalıştırılmak üzere 15 bin ara eleman yetiştirilmesi amaçlı çalışmaların hızlandırıldığı gelen bilgiler arasında. Türkiye'nin nükleer enerji santrallerine yatırım yapmasıyla bu alanda yaklaşık 15 bin yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olacağını söyleyen OSB Başkanı Durukan, yeni satın aldıkları bir fabrika binasını eğitim tesisine dönüştürerek burada eğitim verilmesine başlanacağını söyledi.

Diğer taraftan ednilen son bilgilere göre, Rusya'nın kamuya ait nükleer enerji kurumu Rosatom, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin yüzde 49'unu Cengiz-Kolin-Kalyon konsorsiyumuna satacağı yönünde açıklaması olduğu idda edildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..