Aktif Rasyosu formülü için BDDK'ya banka baskısı başladı

Özel bankalar harekete geçerek Aktif Rasyosu formülü ile alakalı BDDK'ya 1 Mayıs itibariyle başlayacak formül için isteklerde bulunduğu kaydedildi.

Aktif Rasyosu formülü için BDDK'ya banka baskısı başladı
Editör: Hakan A.
27 Nisan 2020 - 16:03 - Güncelleme: 27 Nisan 2020 - 16:05
BDDK ile özel bankalar arasında yeni gelişme yaşanıyor! Aktif Rasyosu formülü ile kredilerini vatandaşa çevir diyen BDDK, bankaları yakından izlemeye başladı. Diğer taraftan özel bankalar ise zamanı uzatma derdine düştü.

Özel Bankaların koronavirüs salgını sonrasında oluşan ekonomik destek paketlerine katılmaktan imtina etmesi, kredi ertelemelerde sorun yaşatması, yüksek faiz istemesi sonrasında BDDK yeni formülle kredi kullandır dedi. Tüm kredileri yakından takip etmeye başlayan BDDK, özel banbakalra bu dönemde vatandaşın yanında olun ve kredilendirin demeye devam ediyor.

Bugün yaşanan son dakika gelişmesinde ise özel bankalar Aktif Rasyosu formülü için BDDK'ya baskı yapmaya başladığı gelen bilgiler arasında. Konuyla alakalı Bloomberg'te yer alan habere göre,  1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girecek olan yeni hesaplama yönteminde, bankacıların BDDK'dan talepleri ise şöyle:

1- Yeni hesaplama yönteminin uygulamaya geçeceği süre çok kısa. Zamanı biraz daha ileri tarihe ötelemek.

2- Aktif rasyosu denkleminde, paydada, zorunlu karşılıklar mutlaka düşülmeli, net mevduat olmalı.

3- Formülün pay kısmına net takipteki krediler eklenmeli.

4- Formülde kredilere gayri nakdi krediler de dahil edilmeli.

5- Ana hissedardan fonlama alan bankaların bu fonlamaları mevduat gibi gözüküyor. Bunlar mevduat payından düşülmeli.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum