Bu kez BDDK Başkanı Akben Bankaları uyardı! Müşteri odaklı davranın, kredi kanallarını açık tutun...

Bakan Albayrak'ın tavsiye açıklaması sonrası bu kez BDDK Başkanı Akben Bankaları uyardı! BDDK Başkanı Akben bankalara, müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya davet etti.

Bu kez BDDK Başkanı Akben Bankaları uyardı! Müşteri odaklı davranın, kredi kanallarını açık tutun...
Editör: Hakan A.
13 Nisan 2020 - 09:47
Koronavirüs salgını ile mücadele eden Türkiye'de ekonomik alanda alınan kararlara uymak istemeyen özel banakalara ikinci çağrı BDDK Başkanı Akben'den geldi. Bakan Albayrak bankaların vatandaşa destek olması konusunda dün yaptığı uyarı sonrası bugün ise BDDK Başkanı Akben'den gelen tavsiye önerisi sonrası gözler bu hafta özel Bankaların üzerinde olacak.

Ekonomi Haberleri  - 13 Nisan 2020 - İstanbul


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bankalar için yapılan açıklama sonrasında bu kez BDDK Başkanı Akben'den banka açıklaması geldi.

Covid-19 Pandemi salgını ile ekonomik tedbir paketleri uygulayan Hükümet, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası üzerinden sanayiciye, esnafa ve vatandaşa kredi destekleri sundu, kredi ertelemeleri gerçekleştirdi. Özellikle yüzde 80 devlet destekli temel ihtiyaç kredisi ile 6 ay ertelemeli, 36 ay vadeli, 0.49 faiz oranı ile 10 Bin TL'ye kadar kredi vermeye başladı. Özel bankalar ise yüksek faiz seçenekleri ile kredi ertelemek için adam seçti ve gereken her türlü zorlukları vatandaşın önüne koydu.Yaşanan durum sonrası özellikle Haizne ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sıkça tavsiye kararını yeniledi. Son olarak dün yaptığı açıklamasında ise, 'Kamu bankaları vatandaşın yanında dururken, özel bankaların takındığı tavır bizleri üzmektedir. Onları da sürece davet ediyorum. Kamu bankaları işletmelerin 20,5 milyar liralık, 795 bin vatandaşın da 40,6 milyar liralık kredi borcunu öteledi.' dedi.10 bin TL'lik Destek Kredisinde Sonuçlar Gelmeye Başladı. Kimlere Ne Kadar Kredi Çıktı?
 
BANKALARA ÇAĞRIDA BULUNDU

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, tüm bankaları müşteri odaklı olmaya davet ederek, 'Bankacılık sektörümüz salgın sürecine gerek sermaye yapısı gerekse kaynak ve varlık kalitesi açısından güçlü bir şekilde girdi.' dedi.

BDDK Başkanı Akben ayrıca şunları da ekledi:

'Tüm bankalarımızı müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, kurumumuz ve sektör birlikleri tarafından alınan kararlara uymaya davet ediyorum' diye konuştu.YORUMLAR

  • 0 Yorum