Kredi erteleme yaptırmak isteyenlere kusursuzluk şartı!

Kamu ve özel bankalar koronavirüs destek paketlerini açıklayan kamu ve özel bankalar işlem yapmaya devam ederken, kredi erteleme yaptırmak isteyen vatandaşlara gecikmiş kredi nedeniyle işlem erteleme yaptırmıyor.

Kredi erteleme yaptırmak isteyenlere kusursuzluk şartı!
Editör: Hakan A.
25 Mart 2020 - 13:09 - Güncelleme: 27 Mart 2020 - 08:40
Yapı Kredi, İş Bankası, Akbank, TEB, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat bankası gibi pek çok banka koronavirüs salgını nedeniyle Hüküet tarafından açıklanan ekonomik destek paketi kapsamında tavsiyelere uyarak kredi erteleme işlemi için talep almaya başladı. Bankalar bu süreçte kredi gecikmesi yaşayan müşterilerini ilşlem dışı tutarak kredi erteleme işlemi talebini olumsuz cevaplıyor.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 25 Mart 2020 - İstanbul


Küresel salgın Covid-19  nedeniyle ülkeler ve ekonomileri büyük sorunlar yaşamaya devam ediyor. Ülkemizde artan koronavirüs vaka sayıları sonrasında Hükümet hızla ekonomik destek paketini açıkladı. Bu kapsamda Bankalardan müşterilerine kredi desteği, kredi erteleme desteği tavsiyesinde bulundu. Hemen peşinden bu kez BDDK, aynı şekilde müşterilerin mağdur edilmemeleri, kredi taleplerinin karşılanması, kredi ertelemelerinin gerçekleştirilmesi yönünde şiddetli tavsiyede bulundu.

Bu süreçte ilk olarak kamu bankaları tarafından esnaf ve bireysel müşteriler için kredi erteleme ve kredi talepleri kapsamında işlemlere başladı. Özel bankalar arasında pek çok banka kredi erteleme talepleri almaya başlayınca bir bir ekonomi destek paketlerini devreye almaya başladı. 

Bankaların 'Kusursuz müşteri' arayışı sürüyor.

İş yerini kapatmış esnaf, işinden olmuş vatandaş evinde gelir olmadan koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Dışarı çıkamıyor, endişeli bir şekilde devletin aldığı kararlar doğrultusunda hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bankalar ise kredi erteleme taleplerinde şartlı olarak destek veriyor. Şart ise son kredi ödemesinde gecikme olmaması! Bankalar kusursuz müşteri arayışını bırakmıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle uzun bir süredir mücadele eden vatandaş evinde gelirsiz beklemekte. Bankalar ise henüz yeni alınan bu kararla son kredi ödemesinin yapılmasını talep etmekte. Vatandaş bu kredileri ödeyebilse neden erteleme istesin? Yapı Kredi Bankası kredi ödemesinin yapılmasını istedi

15 Mart tarihinde ödemesi kredi ödemesi bulunan vatandaş cebinde parası olmadığı için kredisini ödeyemedi. Tarihler 24 Mart'ı gösterirken Yapı Kredi Bankası kredi erteleme talep edilmesi durumunda işlem yapılacağını resmen duyurdu. Banka açıklamasında, '30 Nisan’a kadar olan tüm bireysel ve ticari kredi ürünlerinin ana para, faiz ve taksit ödemelerinin, talep etmeleri halinde, mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan tanıyacağız.'  derken, vatandaşın son kredi ödemesi şartını bu açıklamaya eklemedi. Vatandaş ise henüz bir gün geçen ve yeni olan kredi erteleme talebinden faydalanamadı. Banka ise ısrarla son kredi ödemesinin yapılması durumunda talebiniz değerlendirilecektir cevabını veriyor. Banka kredisini günü gününe ödeyene bu süreçte destek veriyor. Bu güne kadar kredisini ödemiş bir şekilde para kazanamayan ve evde yaşamak zorunda kalan vatandaş ise kara kara kredisini kapatmak için borç arayışını sürdürüyor. Kusursuz olmaya çalışıyor...

TEB kredi erteleme isteklerini karşılarken son kredinin ödenip ödenmediğini kontrol ediyor

Bir başka ekonomik destek paketi adı altında müşterisinin yanında olduğunu söyleyen banka ise TEB. Aynı şekilde üstte verilen örnek gibi TEB, kredisi geciken müşterisine beyan ettiği üzere 'TEB'den kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, yaşanan salgın nedeniyle ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda başvuruda bulunarak, 30 Nisan'a kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay erteleyebilecek.' demesine rağmen talep aldığı kredi ödemesini bir kaç gün geciktirmiş olan müşterisine kredi erteleme yaptırmıyor.

Pek çok banka aynı yöntemle kredi ödemesi geciken vatandaşın talebini dikkate almıyor. Son olarak BDDK kararı ile İhtiyaç, taşıt, konut ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türleri dahil ödenmeyen kredilerin takibe alınma süresini 3 aydan 6 aya çıkarmıştı. Bankalar büyük sınavda!

Bankalar bu süreçte kredi erteleme ve yeni kredi desteği sunmaması büyük tepkilere neden olmaya başlarken, uzun vadede insanların bankalara olan güvenini büyük ölçüde sarsmış durumda. Vatandaş kredi ödemelerinden bir an önce kurtulup, yasal tefeci olarak adlandırdığı bankalarla çalışmayı kesmek için çabalamaya devam ediyor. Koronavirüs salgını ne zaman biter bilinmez. Hükümet 7/24 vatandaşın yanında ve mücadelesini sürdürüyor. Bankalar ise bu süreçte büyük bir sınav verecek. Vatandaşın istek ve taleplerini istedikleri şartı koyarak reddetme özgürlüğü olan bankalar, çok fazla insanı mağdur edecek, kara listeye ekletecek gibi görünüyor. Her yıl Milyarlarca lira kar açıklayan dev banklar, koronavirüs sürecinde vatandaş karşı takındığı tutum nedeniyle uzunca bir süre anılacak gibi görünüyor.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ümit adnan
    11 ay önce
    Erteleme yapiyolarda sanki babalarının hayrına yapıyolar 3 aylık faiz neyse ödediğiniz kıredinin üstüne koyup erteliyorlar. Anam babama bedava vermemiş bunlar size bedava kıredimi ertelerler.