Kredi borcu bulunanlar dikkat şikayet yağıyor! Bankalar kredi erteleme için yokuş yapıyor...

Bankalar kredi erteleme konusunda vatandaşa bir bir yokuş yapmaya devam ediyor. Kredi erteleme yapmak istemeyen, bankalar zoraki işlem yapıyor. Kredi erteleme adı altında vatandaşım cebinden daha fazla parayı nasıl alırım düşüncesinde.

Kredi borcu bulunanlar dikkat şikayet yağıyor! Bankalar kredi erteleme için yokuş yapıyor...
Editör: Hakan A.
26 Mart 2020 - 09:04 - Güncelleme: 27 Mart 2020 - 08:40

Başta Türkiye olmak üzere, tüm dünya zor günler içerisinde. Evlerinde adeta hapis hayatı yaşayan, gelirlerinden olan vatandaşlar, kredi, kredi kartı ve diğer pek çok ödeme noktasında elleri kilitlenmiş, çaresiz bu günlerin geçmesini bekliyor. En önemlisi ise hayatta kalmaya çalışıyor. Bu dönemin son büyük fırsatçıları ise bankalar olarak dikkat çekiyor. Vatandaşımızın yanındayız mesajlarıyla, ekonomik destek paketi adı altında yanıltıcı, eksik bilgilerle vatandaşa umut pompalıyor. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 26 Mart 2020 - İstanbul


Bankalar, ekonomik destek paketi adı altında 3 ay erteleme yapmamak için elinden geleni yaparak vatandaşa, gecikme ve faiz yokuşu yapmaya başladı. Başvuru yapacak vatandaşı bekleyen yüksek faizle erteleme, bankaya giderek pek çok evrağı yeniden imzalama, bankanın geri dönmeyerek ilgisiz kalması vatandaşı çaresizlik içerisindeyken dahi büyük bir bıkkınlık içerisinde bıraktı.

Türkiye genelinde milyonlarca vatandaş bankalardan kredi kullanmış durumda. Koronavirüs salgını nedeniyle büyük sorunlar yaşayan, canını koruma, hayatta kalma derdine düşen vatandaş şu sıralar borçlarını ötelemek, para bulmak için uğraşıyor. 


Vatandaş umduğunu bulamadı!

Kredi erteleme işlemi için bankalara başvuran tüketici umduğunu bulamadı. Bankalar türlü türlü sebepleri bahane göstererek kredi erteleme işlemini yapmıyor. Yaptıkları tek erteleme işlemi, banka tarafından belirlenen faiz oranını kabul ederek, kredi ödemesinde son ödemede gecikme yaşamayan tüketici için erteleme talebi alarak beklemeye almak. Sonrasında ise bankanın tüketiciyi bilgilendirerek bankaya davet etmesi ve  bir dolu evrağa bir kez daha imza attırmak suretiyle erteleme işlemi sonlandırılıyor!


Şikayetler artmaya başladı!

30 dakikayı bulan banka ile irtibat kurma süreci ile başlayan isyan silsilesi şöyle devam ediyor.

- Tüketiciler evlerinde karantina altında koronavirüs salgını ile mücadele ederken, bankalar vatandaşı şubelere davet ederek kredi ertelemesi için evrak imzalamaya zorluyor.
- Cevabın gelmesi, onaylanması durumu ise bir iki gün boyunca devam ediyor.
- En fazla şikayet ise bankaların pek çok şart ortaya koyması.
- Kısa, havalı cümlelerle ekonomik destek paketi ile vatandaşın yanında olduğunu reklamlarla duyuran bankalar, iş fedakarlığa geldiğinde şartlı olarak, faizini almadan işlem yapmıyor!
- 3 ay erteleme yapmak için krediyi yeniden yapılandırmaya sokuyor.
- Böylece pek çok işlem ve evraksal istekte bulunuyor.


Vatandaş ise çaresiz olduğu br durum içerisinde ikinci çaresizliğini yaşıyor. 

Krediniz gecikme durumunda ertelenmiyor!

Bankalar, kredi erteleme şartı olarak son kredinin ödenmiş olması şartını koşuyor. Son kredisi geciken tüketiciden bir yerden bulup buluşturup  ödemesi tavsiye ediliyor. Sonra erteleme talebini dikkate alacaklarını vurguluyor. Bu durum ise zaten zorda olan, evinden çıkamayan, para basamayan tüketiciyi isyan noktasına getiriyor.

Bankalar destek yalanıyla faiz kazancını arttırıyor!

Bankalar, süslü cümlelerin arkasına sığınarak reklam yapmaya devam ediyor. Beyanlarında müşterilerine desteğe hazırız algısı yapan, destek adı altında faiz kazançlarını arttırma gayreti bulunan, her durumda fırsatçılık yapan bankalar koronavirüs salgınında evde oturan, cebinde parası kalmayan esnafın son kuruşuna kadar göz dikmiş durumda. 

Hükümet sessiz!

Yaşanan durumlar karşısında henüz bir cevap yok. Hükümet sessiz. BDDK, TBB ve diğer kurumlar ise gelecek şikayetler üzerine bankalara yüksek miktarda para cezası kesebiliyor. 

Koronavirüs fırsatçılarına bir yenisi daha eklenmiş oldu!

Virüs salgını ile her şeye zam yapanlara, fırsata  çevirenlere devlet en yüksek tondan müdahale etmiş. Fırsatçılara göz açtırılmamıştı. Bankalar ise yasal tefeci olarak, adlarına layık, kanunlara uygun, işi en iyi şekilde yürütüyor. bankaların şirin algıları arkasında faiz karına kar ekleme girişimlerine henüz bir ses verilmiş değil.

Diğer taraftan her zaman olduğu üzere olan sadece vatandaşa oluyor... Bankalar kar ediyor, vatandaşın cebinde ise yıllara yayılmış faiz borcu. Derdini dile getirmek isteyenler ise sosyal medya platformları üzerinde sorunlarını dile getirmeye çabasını sürdürüyor.


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • osman b
  9 ay önce
  deniz bank 1800 tl faiz aldı benden 3 ay ötelemeye, 10 bınlıraya 23 bın gerı ödemelı 60 yapmıslardı guncel faızlerden degıl benım aldıgım 2,78 faizden işlem yaptılar,gerekçe ptt banka öyle talımat vermıs
 • ali ali
  9 ay önce
  tek kelimeyle rezillik soygun üçkağıt ekonomis çarkları işletiyorlar
 • ULUĞ KÜNTAY
  9 ay önce
  TEK KELİMEYLE REZİLLİK....SOYGUN DÜZENİ..