Özel Bankalar (Garanti BBVA, TEB, YKB, İş Bankası, İNG, QNB Finansbank, Akbank) 10 Bin TL'ye kadar ihtiyaç destek kredisi verecek mi? Bakan Albayrak ne dedi?

Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamadan sonra özel bankalar temel ihtiyaç destek kredisi verecek mi? 6 Ay ertelemeli, 10 Bin TL'ye kadar ihtiyaç kredisinde gözler şimdi özel bankalara çevrildi.

Özel Bankalar (Garanti BBVA, TEB, YKB, İş Bankası, İNG, QNB Finansbank, Akbank) 10 Bin TL'ye kadar ihtiyaç destek kredisi verecek mi? Bakan Albayrak ne dedi?
Editör: Hakan A.
12 Nisan 2020 - 18:35 - Güncelleme: 12 Nisan 2020 - 18:56
Bakan Albayrak tarafından bugün yapılan açıklamalar sonrasında temel ihtiyaç destek kredisi kapsamında gözler özel bankalara çevrildi. TEB, İş Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi, ING Bank, Akbank ve diğer bankaların salgın döneminde vatandaşa 6 ay ertelemeli, 36 ay vadeli, 10 Bin TL'ye kadar bireysel temel ihtiyaç destek kredisi kullandırıp kullandırmayacağı merak ediliyor.

Ekonomi Haberleri  - 12 Nisan 2020 - İstanbul


6 ay ertelemeli, 0,49 faizli, 36 ay vadeli, 10 Bin TL'ye kadar temel ihtiyaç kredisi desteğinde vatandaşa ilk gelen bilgilerde 3 ve 5 Bin TL civarında bir kredi sunulduğu. Temel İhtiyaç Destek kredisi veren kamu bankalarından Vakıfbank, Cuma günü itibariyle kredi başvuru sonuçlarını, başvuru yapan vatandaşlara yanıtlamaya başladı. Gelen başvuru cevaplarında ise 10 Bi TL için başvuru yapanlara 3 Bin TL, 5 Bin TL için başvuru yapanlara 5 Bin ve 3 Bin TL, 7 Bin 500 tL başvuru yapanlara ise 5 Bin ve 3 Bin TL gibi kredi çıktığı gelen bilgiler arasında. 13 Nisan haftanın ilk iş günü itibariyle Halkbank ve Ziraat Bankası'nında kredi başvurularına yanıt vereceği ifade ediliyor.

Kamu bankaları tarafından sağlanan ihtiyaç destek kredisi paketi ile vatandaşa nefes koronavirüs salgınında evlerinde oturan vatandaşa rahat bir nefes aldırmaya çalışılırken, özel bankaların bu durumda sessiz kalması gerek vatandaşın, gerekse hükümetin tepkisini çekiyor. Temel İhtiyaç Destek kredisi paketi başvuru sonuçları vatandaşa tek tek yollanmaya başladığı süreçte Bakan Albayrak'tan özel bankalara sitem. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank üzerinden yüzde 80'i devlet destekli, 0.49 faiz oranıyla 6 ay ertelemeli, 10 Bin TL'ye kadar temel ihtiyaç destek kredisi verilmeye başlanması sonrasında özel bankaların takındığı tavır hakkında eleştride bulundu.


Bakan Albayrak açıklamasında, 'Kamu bankaları vatandaşın yanında dururken, özel bankaların takındığı tavır bizleri üzmektedir. Onları da sürece davet ediyorum. Kamu bankaları işletmelerin 20,5 milyar liralık, 795 bin vatandaşın da 40,6 milyar liralık kredi borcunu öteledi.' ifadelerini kullandı. 
   Özel bankalar salgını fırsata çevirdi!

Koronavirüs salgını sonucu işini kaybeden, iş yerlerini kapatan kredi borcu bulunan Milyonlarca vatandaş kredi borcunu ertelemek için bankalara akın etti. Bankalar süreç boyunca kredi erteleme taleplerini yüksek faiz oranları ile erteleme seçeneği sunduğu müşterilerinden daha fazla kazanç elde etmek için elinden geleni yaptı. Krizi büyük bir fırsata çeviren özel bankalar kredi erteleme faizleri ile 2020 yılını büyük bir karlılıkla kapatabilir. Diğer taraftan yeni kredi taleplerine ise sicili ve ödemeleri kusursuz müşterileri dışında kimseye vermediği ifade ediliyor. Salgın süreci boyunca özel bankalar hakkında özellikle BDDK üzerinden çok sayıda şikayet yapıldığı biliniyor. 

Bakan Albayrak'ın temel ihtiyaç kredisi açıklamalarından sonra gözler QNB Finansbank, Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası, TEB, ING Bank, Garanti BBVA gibi özel bankalara çevrilmiş durumda. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum